V českých obchodních řetězcích se prodává i dovezené maso, které neprošlo českou veterinární kontrolou. Tvrdí to Komora veterinárních lékařů. Kontrola masa je v ČR podle prezidenta komory Jana Bernardyho nedostatečná. Situace je vážná především u drůbežího masa. Bernardy to dnes řekl ČTK na závěr Světového veterinárního kongresu v Praze. Odpoledne ale své prohlášení zmírnil poté, co mu ministr zemědělství Miroslav Toman pohrozil soudem, pokud své tvrzení neprokáže.
"Řekl jsem mu, že pokud má nějaký podnět, kde takové maso bylo, ať nám ho oznámí. V případě, že se prokáže, že Státní veterinární správa (SVS) kontroly dělá v pořádku, tak budu pečlivě zvažovat oznámení na něj," řekl Toman.
Bernardy následně v novém prohlášení uvedl, že se v českých obchodech pod značkou CZ prodává i dovezené maso, které bylo v Česku pouze zpracováno. O nedostatečné veterinární kontrole se už v novém prohlášení nezmiňuje. "Česká veterinární komora ručí za práci svých členů, soukromých veterinárních lékařů, ale nemůže ovlivnit úroveň veterinární péče u zvířat, jejichž maso bylo dovezeno ze zahraničí," uvedl. Podle prezidenta komory by se mělo maso z dovozu kontrolovat častěji.
SVS tvrzení o možné absenci českých kontrol u masa v obchodech odmítla. Podle ní má negativní dopad na důvěru českých spotřebitelů v potraviny, které se dostávají na jejich stoly.
"Maso ze zahraničí je kontrolováno více než maso českého původu. Takové maso musí projít veterinární kontrolou v zemi svého původu, a po jeho přijetí do ČR je pak namátkově a nediskriminačně, přesně v souladu s platnou legislativou EU, znovu zkontrolováno českými veterinárními inspektory," uvedl ředitel Odboru veterinární hygieny SVS Jan Váňa.
Podle původního tvrzení Komory veterinárních lékařů maso dovážené ze zahraničních chovů do českých maloobchodních řetězců prochází jen malou kontrolou. "Kontrol v obchodech je z našeho pohledu málo," uvedl Bernardy. Situace je prý vážná především u drůbežího masa, kde je nejčastěji zjištěnou závadou sledovatelnost a značení výrobků. To je v některých případech prý přebalováno a pod značkou CZ se dostává do českého obchodního řetězce. "Spotřebitel u masa nezjistí, zda se pod značkou CZ ve skutečnosti neskrývá kuřecí maso ze zahraničí, například z Polska," řekl Bernardy. Domácí výrobci jsou podle něj ale pod kontrolou.
"V případech, kdy výrobce uvede na obal výrobku informaci o tom, že se jedná o českou potravinu, je předmětem veterinárních kontrol i pravdivost takového tvrzení," reagoval na tvrzení komory Váňa ze SVS.
Komora veterinárních lékařů zadala vlastní testy vzorků drůbežího masa z maloobchodu, výsledky by měly být k dispozici v řádu týdnů. Orgány veterinárního dozoru v ČR podle komory dozorují jen část provozů a počet kontrol maloobchodů je poměrně nízký. SVS dnes uvedla, že loni provedla asi 60.000 kontrol.
Bernardy také navrhl znovuzavedení dříve povinných osvědčení zdravotní nezávadnosti. "Dříve veterináři těsně před přepravou zvířat na porážku vydávali osvědčení o jejich zdraví, to však dnes již neplatí, zodpovědnost přešla na chovatele," dodal Bernardy. Podle něj tak není možnost zjistit, zda majitel chovu nepodává svým zvířatům antibiotika v krmivech bez předpisu. Certifikace byla zrušena rozhodnutím EU na žádost chovatelů v roce 2008 jako zbytečná administrativa.