V mrazivých dnech musí chovatelé hospodářských zvířat věnovat pozornost pravidelné kontrole napájení a pravidelnému krmení. Problémy mohou způsobit zamrzlé napáječky, mokrá píce i přemrzlé okopaniny, které se využívají ke krmení. Rovněž je třeba brát ohled na plemennou příslušnost zvířat, připomněl mluvčí Státní veterinární správy ČR Josef Duben.
Původní, takzvaná rustikální plemena skotu, koní a ovcí mají podle Dubna schopnost se mrazivému prostředí přizpůsobit. Naopak jedinci vyšlechtěných produkčních plemen mohou v zimě trpět i při nedostatečné péči i ve stájích. V takových případech zejména jde o riziko nesprávného režimu větrání, podestýlaní a nekvalitního krmení ve spojení s působením chladu.
Chovatelům zájmových zvířat, zejména psů ve městech, Duben připomněl, že je třeba například při návratu z venčení věnovat pozornost tlapkám. Především tam, kde se solí chodníky. Obdobné problémy se vyskytly i u domácích koček vracejících se z míst, kde bylo použito chemického posypu. Tlapky je třeba omýt vlažnou vodou a ošetřit čistou vazelínou nebo dětským olejíčkem. Provlhlým domácím mazlíčkům je třeba umožnit, aby se mohli osušit, aby jejich srst opět nabyla izolační schopnost.