Kontrola napáječek a krmení v mrazech

V mrazivých dnech musí chovatelé hospodářských zvířat věnovat pozornost pravidelné kontrole napájení a pravidelnému krmení. Problémy mohou způsobit zamrzlé napáječky, mokrá píce i přemrzlé okopaniny, které se využívají ke krmení. Rovněž je třeba brát ohled na plemennou příslušnost zvířat, připomněl mluvčí Státní veterinární správy ČR Josef Duben.

Původní, takzvaná rustikální plemena skotu, koní a ovcí mají podle Dubna schopnost se mrazivému prostředí přizpůsobit. Naopak jedinci vyšlechtěných produkčních plemen mohou v zimě trpět i při nedostatečné péči i ve stájích. V takových případech zejména jde o riziko nesprávného režimu větrání, podestýlaní a nekvalitního krmení ve spojení s působením chladu.
Chovatelům zájmových zvířat, zejména psů ve městech, Duben připomněl, že je třeba například při návratu z venčení věnovat pozornost tlapkám. Především tam, kde se solí chodníky. Obdobné problémy se vyskytly i u domácích koček vracejících se z míst, kde bylo použito chemického posypu. Tlapky je třeba omýt vlažnou vodou a ošetřit čistou vazelínou nebo dětským olejíčkem. Provlhlým domácím mazlíčkům je třeba umožnit, aby se mohli osušit, aby jejich srst opět nabyla izolační schopnost.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *