15.11.2005 | 03:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kontrola objevila aflatoxin v ovoci z Turecka

U fíků z Turecka prokázala kontrola Státní zemědělské a potravinářské inspekce překročení povolené hranice aflatoxinu, v některých případech až třicetkrát. Celkem zadrželi pražští celníci v minulých dnech víc než 19 tun zdravotně závadného ovoce.

Aflatoxiny patří do skupiny mykotoxinů, jež se obecně považují za velmi silné karcinogeny. Příslušný celní úřad rozhodl nepropustit zboží do oběhu a fíky se nejbližší době vrátí zpět mimo území EU. Letos jde už o jedenadvacátý případ, kdy celníci nepropustili na trh potraviny nebezpečné lidskému zdraví. Jde už o téměř 90 tun potravin. Již koncem koncem října zadrželi celníci 18 tun zdravotně závadných fíků dovezených rovněž z Turecka, u kterých našli také vysoké hodnoty aflatoxinu.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down