17.06.2005 | 02:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kontrolní americká mise nemá výhrady proti úrovni veterinárního dozoru v ČR

Od 13. do 17. června prověřovala skupina pěti pracovníků z amerického resortu zemědělství úroveň našeho státního veterinárního dozoru z hlediska garancí zdravotní nezávadnosti případných dovozů potravin a surovin živočišného původu z ČR do USA. Kromě ČR navštíví i další nové členské země Evropské unie. Americká mise konstatovala, že úroveň našeho státního veterinárního dozoru je legislativně i prakticky na úrovni ostatních členských zemí unie. Ocenila, že v ČR se zvládlo nebezpečí klasického moru prasat a vezikulární choroby prasat. Informoval o tom mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben.

Kromě Státní veterinární správy ČR a pracovišť krajských veterinárních správ v Českých Budějovicích a v Brně navštívila americká mise také inspektoráty v Břeclavi, Kroměříži a Uherském Hradišti. Zamířily také do některých zpracovatelských závodů, například na jatka, shromažďovací středisko pro obchodování se zvířaty či sběrné místo zvěřiny, vyjmenoval Duben.
Podle vedoucí americké mise Kelly Rhodes účinnost našeho veterinárního dozoru odpovídá americkým požadavkům. Výslovně uvedla, že dojem z úrovně našeho státního veterinárního dozoru je velmi příznivý. Mise neshledala u nás žádná zdravotní rizika, která by mohla vyplývat z nepříznivé nákazové situace, řekl Duben.
Američtí odborníci kvitovali s potěšením i to, co EU uznala v loňském roce. A to skutečnost, že ČR je prostá řady onemocnění zvířat – brucelózy, leukózy a tuberkulózy skotu, Aujeszkyho choroby prasat, brucelózy ovcí a koz a vztekliny). Dobře ohodnotili i to, jakým způsobem je u nás organizován a prováděn monitoring BSE. Přesvědčili se též o tom, že se v ČR od roku 1999 nevyskytuje klasický mor prasat, ačkoli na Slovensku a Rakousku je toto onemocnění prasat stále obvyklé. Ocenili, že je v ČR zvládnuta vezikulární choroba prasat a že je proto možné obchodovat vepřovým masem i masem divokých prasat. Kelly Rhodes podle mluvčího SVS ČR uvedla: „Co se týká klasického moru prasat a vezikulární choroby prasat, odjíždíme z ČR s úlevou“.
Letos pak očekáváme určitě ještě jednu misi z USA, která má prověřit konkrétní zájemce o vývoz svých produktů na americký trh. V podstatě půjde o ověření, zda jsou s to splnit americké veterinární požadavky na dovoz surovin a potravin živočišného původu do USA.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down