24.07.2006 | 02:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kontrolní úřad neshledal vážné chyby v programu pro čerpání fondů EU v zemědělství

Nejvyšší kontrolní úřad nezjistil při kontrole programu pro čerpání peněz ze strukturálních fondů EU v zemědělství podstatné chyby, vyslovil však několik výtek. Vyplývá to z kontrolního závěru, který ve středu projedná vláda.

Operační program Rozvoj venkova a multifunkční zemědělství byl u nás podle kontrolorů ustaven v souladu s evropskou a národní legislativou. V případě kontrolovaných projektů fungoval program bez podstatných nebo četnějších chyb a ve všech kontrolovaných případech byl dodržen účel podpory a dosažen cíl projektu, uvedl NKÚ.
Kontroloři ale v závěru také píší, že pokyny, které byly pro program vydány, představují rozsáhlý a složitý komplex, v němž je obtížné se orientovat. Metodika finančních toků podle nich také nestanovila lhůty pro vyřízení žádosti o proplacení výdajů projektu, ani neobsahuje pro řídicí orgány povinnost lhůtu stanovit. Tento stav neumožňuje konečnému příjemci efektivně plánovat jeho finance, míní NKÚ. Požadavky na příjemce byly prý navíc zpočátku nastaveny zbytečně přísné.
Při předkládání žádostí o proplacení výdajů projektu bylo podle kontrolorů problematické doložit splnění některých podmínek, zejména kvůli nejednoznačnosti a změnám pravidel.
Z prověrky vybraného vzorku projektů dle NKÚ také plyne, že doba od podání žádosti o podporu do podpisu podmínek žadatelem činila v průměru 151 dní a od podání žádosti o proplacení výdajů projektu do výplaty peněz z EU uplynulo v průměru 111 dní. Ke konci loňska bylo v rámci programu proplaceno 7,3 procenta z přidělených veřejných prostředků na roky 2004 až 2006 a na 52 procent sumy byla vydána rozhodnutí o podpoře, uzavřel NKÚ.
Na jaře bylo podle dřívějších údajů MZe v programu na konkrétní projekty rozděleno asi 3,5 miliardy korun včetně spolufinancování ze státního rozpočtu, tedy zhruba 87 procent prostředků na roky 2004 a 2005. Letos MZe předpokládá rozdělení zbylých peněz z loňska a zdrojů pro tento rok. Celkově jde asi o 3,6 miliardy korun.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down