05.10.2006 | 02:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kontroloři SZPI se dnes podruhé zaměřují na kontrolu polských vajec

Na další zásilku desetitisíců vajec v prodejně Kaufland v Praze 4, dovezených do České republiky z Polska se dnes podívají kontroloři Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI). Výsledky budou známé v pátek. Celkem 70 200 polských vajec nesplnilo jakostní limity Evropské unie. Podíl popraskaných vajec, nebo vajec se skořápkami znečištěnými slepičím trusem nebo vaječným obsahem překročil povolený sedmiprocentní limit. Inspekce proto v úterý zakázala obchodnímu řetězci jejich prodej, uvedla mluvčí inspekce Daniela Kolejková.

Vejce, která SZPI zakázala v úterý prodávat, nebyla zdravotně závadná, jen nesplňovala jakostní limity, řekla Kolejková. Šlo o vejce značky Best Farm v balení po třiceti kusech s datem minimální trvanlivosti 17. října. Vejce nesplňující jakostní limity řetězec okamžitě stáhl z prodeje. Na jejich místě se ale ve středu objevily nové vejce od stejného dovozce. Ta mají i stejnou značku a balení, jiné je jen datum trvanlivosti, uvedla ve středu televize Nova. Do zabaleného plata není vidět, po jeho rozbalení našli reportéři televize Nova opět špinavá a rozbitá vejce.
Kolejková upozornila, že speciální kontroly firem dovážejících vejce z Polska jsou záležitostí spíše Státní veterinární správy (SVS). SZPI totiž může vejce kontrolovat až na pultech obchodů, dovoz, výrobu a balení vajec podle zákona kontroluje pouze SVS. Rozsáhlejší kontroly dovážených vajec v obchodních řetězcích SZPI proto v nejbližších dnech nechystá, ani v případě, že dnešní kontrola v Kauflandu prokáže opakované porušení jakostních limitů EU.
Podle mluvčího SVS Josefa Dubna může správa dělat pouze namátkové kontroly, a to u všech dodavatelů vajec na český trh. Kdyby se zaměřili jen na zahraniční země nebo jednu firmu, byla by to z evropského pohledu interkomunitárního trhu diskriminace. V zemích EU platí stejné veterinární předpisy a takzvaná zásada důvěry veterinární certifikace. To znamená, že za jakost vajec ručí země původu, vysvětlil. Přísnější kontroly může SVS uplatnit pouze u potravin z třetích zemí mimo Evropskou unii. Dodal, že pokud namátková kontrola zjistí porušení předpisů u dovážených potravin, vrátí zásilku zpět a uvědomí o tom zemi původu. V závažnějších případech může udělit i pokutu.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down