Kontrolují podmínky obchodování

Od počátku měsíce září probíhá na celém území ČR mimořádná veterinární kontrola zaměřená na obchodování s potravinami živočišného původu a týká se i obchodování s drůbežím masem. Celkem bylo dosud provedeno 144 kontrol. Agroweb o tom informoval tiskový mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Josef Duben.

Mimořádných kontrol v krajích se účastnili i odborní pracovníci ze SVS z odboru veterinární hygieny a veřejného zdraví.
Z celkového množství 530 000 kg kontrolovaných potravin živočišného původu nebylo na trh v ČR uvolněno 11 500 kg, z toho zhruba 8 500 kg drůbežího masa, a to ve 3 případech šlo o zboží původem z ČR (drůbež, vejce, zhruba 500 kg), jeden případ z Německa (poškozený obal a kontaminace vepřového masa – 4 000 kg) a ve 4 případech šlo o drůbeží maso z Polska (přes 7 000 kg).
Důvodem vrácení zásilek byl například porušený obal, nedodržení teplotního řetězce a nesprávné nebo nesprávně provedené označení, což je v rozporu s veterinární legislativou EU.
Podle Dubna Je to signál pro obchodníky a dovozce, že musejí dodržovat podmínky dané veterinárními předpisy EU.
„Připomínáme, že sice bezprostřední ohrožení zdravotní nezávadnosti výrobků naši inspektoři nezjistili (až na kontaminované vepřové maso z Německa), ale ke kontaminaci zásilky kvůli porušenému obalu či nedodržení teplotního řetězce dojít mohlo. A to je v rozporu s platnou legislativou,“ uvedl Duben.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *