04.08.2006 | 10:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kontroly a pokuty

Dalších téměř 162 milionů eur chce Evropská komise vrátit od členských států z peněz vydaných v rámci společné zemědělské politiky. Rozhodla o tom v závěru letošního července. Důvodem je nedostatečná kontrola a procedury, které neodpovídají bruselským pravidlům. Za výplatu zemědělských podpor a kontrolu správnosti jejich vyplácení odpovídají členské státy, které komise žádá, aby s bruselskými fondy zacházely správně.

Komisařka pro zemědělství a rozvoj venkova Mariann Fischerová Boelová přitom konstatovala, že unie udělala v posledních letech ohromný pokrok ve zlepšení kontroly a počítá se s tím, že v tomto úsilí bude pokračovat i nadále. Nicméně bruselští úředníci odhalili nepořádky, a proto komise žádá vrátit peníze od provinilců, jimiž jsou Řecko, Irsko, Španělsko, Francie, Itálie, Portugalsko a Velká Británie. K největším přestupkům patří:
 77,13 milionu eur bude muset vrátiti Francie za to, že vyplácela přímé platby na půdu, na niž je platit neměla a neuložila potřebné sankce.
 33,36 milionu eur účtuje komise Španělsku pro slabiny v klíčové kontrole řízení produkčního potenciálu, tj. zákazu výsadby vinic bez předchozího vyklučení starých nebo bez získání práv na novou výsadbu.
 9,41 milionu eur spočítal Brusel Itálii za nedostatečnou kontrolu produkce stažené z trhu k likvidaci, slabinách v kontrole kvality a dalších vážných nedostatcích v kontrolní činnosti.
 8,68 milionů eue by měla zaplatit Francie proto, že nekontrolovala projekty podporované výhodnými půjčkami, za nedostatky týkající se kontroly minimálních standardů apod.
 8,07 milionu eur požaduje Brusel po Řecku pro nepřesnou identifikaci pozemků, na něž se vyplácí podpora, nedostatky v IACS systému a v kontrole dobré zemědělské praxe.
Pokud se na pokuty podíváme podle sektorů, pak nejvíce — úhrnem částkou 79,51 milionu eur — postihly plodiny na orné půdě. Na druhé příčce je s 33,36 milionu eur oblast vína, na třetí rozvoj venkova, odkud by se mělo Bruselu vrátit celkem 23,21 milionu eur.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down