23.07.2004 | 12:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kontroly letos nebudou shovívavější

Každý se učí pracovat s novým systémem dotací, ale platební agentura nemůže ani první rok při kontrolách žádostí přihmouřit oči. „Letošek se nedá posuzovat jinak, nemůžeme být mírnější. Evropská komise si ověří, zda jsme postupovali přesně tak, jak máme,“ upozorňuje zástupce ředitele Státního zemědělského intervenčního fondu Vladimír Eck.

Přál by si, aby zemědělci nepohlíželi na jejich kontrolory jako na nepřátele. „Oni zjišťují skutečný stav, nerozhodují o tom, zda žádost o dotaci bude či nebude zamítnuta,“ dodává.
Úkolem inspektorů není ani vyjadřovat se k případným sankcím. Ty jsou ostatně v předpisech zpravidla jasně dané. Například u přímé platby na plochu se pochybení do tří procent u deklarované a zjištěné výměry obejde bez postihu. Při rozdílu od tří do třiceti procent už musí žadatel počítat s krácením dotace o dvojnásobek zjištěného rozdílu. Pokud chyba převýší třicet procent, přijde o veškerou dotaci.
U agroenvironmentálních opatření se sankce při opakovaných porušeních pravidel prohlubují. Každý by se měl s možnými postihy dobře seznámit, aby si předem spočítal riziko svého počínání, nebo někdy si i uvolnil ruce. Kupříkladu při prvním porušení zákazu pást na loukách zvířata dostane pouze výstrahu. Teprve při druhém odhalení během pětiletého období se mu dotace na ošetřování luk snižuje o 25 procent. Při třetím a dalším porušení této podmínky nedostane daný rok nic.
Při kontrole dodržování předepsaného limitu hnojení na loukách a pastvinách či zákazu vyvážet kejdu na pastviny budou inspektoři vycházet z dokumentace, kterou je žadatel povinen vést. „Některé podmínky se ověřují přímo v terénu a pokud to nebude možné, poznamenají to kontroloři do protokolu. Tato skutečnost ale nebude důvodem pro zamítnutí podpory či k sepsání nálezu,“ ujišťuje vedoucí oddělení pro kontroly na SZIF Ondřej Krym. Nevylučuje, že při podezření na uvádění záměrně zkreslených údajů se přistoupí k rozboru půdních vzorků.
„Možností, jak plnění pravidel ověřit, je víc. Dají se kombinovat různé informace, třeba i z účetnictví,“ doplňuje Eck.
Základem pro kontrolu aktuální denní intenzity zvířat na pastvě bude pastevní deník. „Když jej někdo vede špatně, už to je jistý signál o nedodržování zatížení. Zvlášť je-li v podniku tato hodnota blízko povoleného limitu,“ předpokládá Krym.
„Tam, kde nepůjde pasoucí se zvířata na dálku přepočítat, bude je muset chovatel shromáždit ke sčítání,“ avizuje ředitel odboru přímých plateb a HRDP na SZIF Miloš Jirovský.
Fond ze své kuchařky k uskutečňování kontrol nechce mnoho prozradit. V jeho inspekčním štábu jsou lidé, kteří sem přešli ze zemědělských agentur, z Agentury Sapard či odjinud z praxe, ale i mladí absolventi škol. Do terénu na přeměřování pozemků vysílají regionální pracoviště fondu hlavně fyzicky zdatné pracovníky, kteří se rovněž dobře orientují v mapách. „Pro posuzování zemědělských otázek máme zkušené odborníky,“ říká Ondřej Krym.

Co je dobré vědět
Pokud má žadatel o dotaci námitky proti provedené kontrole na místě, může je vznést do pěti pracovních dnů. Má tak učinit písemně, a to přímo na adresu příslušného regionálního pracoviště SZIF. To pak na odvolání písemně odpoví – buď námitkám vyhoví, nebo vysvětlí, proč nemůže vyhovět nebo jen částečně. Proti tomu si může žadatel do patnácti dnů ode dne doručení takového dopisu stěžovat řediteli regionálního pracoviště SZIF, který může nařídit novou kontrolu a prošetření dané věci nezávislou inspekcí.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down