Kontroly veterinářů v chovech zvířat ve Zlínském kraji ukázaly úbytek chyb

Při kontrolách chovů zaměřených na pohodu zvířat zjistili loni veterináři ve Zlínském kraji 76 pochybení, meziročně o deset méně. Uvedl to ředitel krajské veterinární správy Michal Kamarád. Dohromady loni veterináři v regionu zkontrolovali pohodu zvířat u chovatelů v 399 případech, předloni bylo 392 kontrol. V souvislosti s péčí o pohodu zvířat zaplatili loni chovatelé v kraji 37 pokut v součtu za 118 500 korun. Předloni to bylo také 37 pokut za 205 000 korun.

V případě zájmových chovů převládají podle ředitele kontroly v chovech psů. Nejčastějšími prohřešky jsou v nich nezabezpečení zvířat proti úniku nebo chybějící očkování proti vzteklině. Ve výjimečných případech mají psi nedostatečný prostor k pohybu, chovatelé je uvazují a neodklízejí po nich exkrementy. Objevují se podle Kamaráda i případy nedostatečné výživy nebo se naopak v minulosti vyskytl případ překrmování zvířat. U hospodářských zvířat patří mezi zjišťované nedostatky špatné podmínky v chovech, nevhodné ustájení a nedostatek krmiva, ze kterých následně plynou vyhublost, nemoci a úhyny zvířat.
Mezi závažné případy, které loni veterináři odhalili, patřilo týrání psa v Traplicích na Uherskohradišťsku. "Pes byl trvale v kotci, byly tam exkrementy, neměl ani přiměřenou boudu. Jelikož chovatel nespolupracoval, nezbylo než přikročit ke zvláštnímu opatření. Obec na základě našeho návrhu psa odebrala a pes byl umístěn do útulku," uvedl Kamarád. Od obce s rozšířenou působností (ORP) dostal chovatel pokutu.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down