19.10.2007 | 12:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Konzumní brambory s menším ziskem

Výměra polí s bramborami v České republice dlouhodobě klesala. Mírné oživení nastalo až v letošním roce. Situace na trhu ale k dalšímu rozšíření ploch brambor nenahrává. Zatímco obilniny a řepka zdražují a jsou pro pěstitele ziskové, brambory se dostávají mezi nejméně ziskové plodiny. Nejvíc se to týká hlíz pro zpracovatelské závody. Předseda Ústředního bramborářského svazu František Novák se domnívá, že plochy brambor se budou snižovat.

Podle odhadu Českého statistického úřadu má letošní výnos dosahovat kolem 24,6 tuny, loni to bylo 23 tun. Brambory byly vysazeny na 31 900 hektarech polí, tedy o šest procent více než v minulém roce.
Farmářská ceny brambor konzumních brambor je asi tři až čtyři koruny za kilogram. V obchodech se ale platí kolem osmi korun, někde i dvanáct korun za kilogram. Přetrvává tak trend z minulého roku, kdy brambory výrazně podražily kvůli neúrodě v celé Evropě. Podle odhadu svazu lidé v průměru za poslední rok koupili o deset kilogramů brambor méně, na jednoho obyvatele připadalo 62 kilogramů. Novák doplnil, že spotřeba ale klesá i kvůli tomu, že brambory jsou kvalitnější a je z nich méně odpadu.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down