Koronavirus podle firem urychluje digitalizaci zemědělství

Koronavirus urychlil také digitalizaci českého zemědělství. Uvádějí to společnosti BASF a Agdata, které nabízejí své elektronické produkty pro farmáře. Například aplikaci xarvio Field Manager od BASF, která zemědělcům poskytuje informace ohledně načasování aplikace hnojiv, loni používalo 1330 zemědělců v ČR na přibližně 170 tisících hektarů. Meziročně se tak plocha v aplikaci zvýšila o zhruba sto procent, počet uživatelů o 160 procent. Firma Agdata loni zvýšila plochu polí, které obhospodařovali zemědělci s jejich aplikacemi a zařízeními o 300 tisíc hektarů na více než milion hektarů.

"V současné době máme nainstalováno přes 3000 čidel a 3000 telematických jednotek po celém Česku. Navzdory koronavirové pandemii se tlak na digitalizaci v Česku zvýšil. Od farmářů nejčastěji slýcháme, že potřebují zefektivnit provoz, protože se jim nedostává pracovních sil," sdělil dnes ředitel Agdata Jiří Musil.

Podle něj proto farmáři stále častěji přecházejí na digitální řešení. Firma mimo jiné nabízí systémy půdních sond, sond do obilí, senzorů ovlhčení listů i informace o polní navigaci, díky kterým se dají lépe dávkovat prostředky na ochranu rostlin nebo hnojiva.

BASF pak nabízí ve své aplikaci xarvio Field manager informace ohledně načasování aplikace fungicidů, hnojiv nebo regulátorů růstu "Aplikace analyzuje satelitní a meteorologická data i data z terénu, využívá umělou inteligenci a modeluje rizika na základě mnohaletých zkušeností. Podle měření z roku 2019 zvyšuje aplikace v evropských podmínkách návratnost investic v průměru 860 Kč na hektar a snižuje objem postřiků o 30 procent," uvádí společnost.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down