Kostelecké uzeniny loni vykázaly ztrátu

Největšímu tuzemskému zpracovateli masa, společnosti Kostelecké uzeniny, loni vzrostly o více než 40 procent tržby na 5,28 miliardy korun. Firma se přesto v důsledku zaúčtování stomilionových opravných položek k nepotřebnému majetku propadla do ztráty 40,9 milionu Kč ze zisku 7,8 milionu Kč v roce 2009. Uvádí to výroční zpráva firmy ve Sbírce listin.

Kostelecké uzeniny se k loňskému 1. lednu sloučily s dalším důležitým tuzemským masokombinátem Maso Planá. Oba výrobci patří Agrofert Holdingu podnikatele Andreje Babiše, největší agropotravinářské skupině v zemi.
„Fúze obou společností byla ukončena k 1. červenci 2010, uvedlo představenstvo společnosti. Ke stejnému datu zanikla společnost Maso Planá. Stejnojmennou značku si však Kostelecké uzeniny ponechaly a v Plané nad Lužnicí stejně jako v mateřském provozu v Kostelci u Jihlavy a třetím závodě ve Studené u Telče maso dále zpracovávají.
V závěru loňského roku firma uzavřela porážku drůbeže v Kostelci. Výroba byla následně převedena do firmy Vodňanská drůbež, patřící rovněž do Babišovy skupiny. Uzavření porážky drůbeže v Kostelci firma zdůvodnila posilováním výrobní specializace podniků patřících do holdingu Agrofert. Kostelecká porážka byla podle údajů podniku také zastaralá a obtěžovala okolí hlukem a zápachem
V průběhu loňského roku Agrofert koupil další dva významné tuzemské masokombináty, Krahulík – Masozávod Krahulčí a Kmotr – Masna Kroměříž, které před fúzí ovládal Českomoravský uzenářský holding. Letos se součástí Agrofertu nově stal holding Procházka z Roudnice nad Labem, jeden z pěti největších zpracovatelů masa v ČR. Už delší čas se spekuluje o tom, že v hledáčku Agrofertu jsou také další masokombináty. Často se mluví například o plzeňském Schneideru.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *