Kraj chce za 180 milionů Kč zmodernizovat školní statek v Opavě

Moravskoslezský kraj chce nejméně za 180 milionů korun zmodernizovat svůj školní statek v Opavě. Během tří let tam chce vybudovat sofistikované pracoviště vybavené nejmodernějšími technologiemi, které by se mohlo stát jednou z nejprogresivnějších vzdělávacích institucí svého oboru v republice. Novinářům to řekl moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák.

Kraj nyní hledá na projekt peníze. Do svého majetku by chtěl od Státního pozemkového úřadu získat i pozemky, na nichž škola hospodaří. Na statku se odehrává praktická výuka žáků Masarykovy střední zemědělské školy a Vyšší odborné školy. Hejtman řekl, že cílem kraje je vybudovat chytré školství, což znamená připravit studenty tak, aby byli schopni po absolvování školy nastoupit do zaměstnání a aby uměli maximum. Na statku by měly vzniknout moderní skleníky, které budou využívat odpadního tepla, a měla by tam být nejmodernější zemědělská technika. Může ale tyto projekty financovat pouze ze 40 procent. "Vidíme tady cestu, kterou by se opavský školní statek mohl v příštích letech poměrně intenzivně rozvíjet. My tento školní statek máme také zařazen v národním dotačním titulu center odborné přípravy, kdy na tato centra, kterých je 30 v republice, dáváme zhruba 50 milionů korun a budeme to dělat i v příštích pěti letech," řekl ministr.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down