Kraj Vysočina hodlá přispívat lesníkům na nákup drobné techniky

Kraj Vysočina se chystá přispívat lesníkům na nákup drobné techniky, kupříkladu motorových pil. Podle připravovaných zásad zveřejněných na krajském webu by letos mohlo být na tento účel rozděleno 15 milionů korun. V minulých letech kraj přispíval na výchovné zásahy a obnovu lesních porostů. Tuto aktivitu loni z krajů stáhlo ministerstvo zemědělství.

Nové dotační zásady Kraj Vysočina připravil po diskusi se zástupci Sdružení vlastníků soukromých a obecních lesů (SVOL) a dalšími majiteli lesů, uvedl hejtman Vysočiny Jiří Běhounek. Vysočina bude nově dotovat nákup drobné techniky – motorových pil, křovinořezů a postřikovačů. Podle průzkumu SVOL až 1000 vlastníků by mělo zájem o tuto výbavu, takže jsme připraveni jim ty peníze dát, uvedl hejtman.

Návrh zásad už projednala krajská rada a doporučila jej zastupitelstvu schválit. Dotace by pak mohli čerpat vlastníci nebo nájemci lesních pozemků na vysočině s výměrou od pěti do 50 hektarů. Maximální výše dotace je stanovena na 23 000 korun.

Návrat k jednotnému poskytování příspěvků na hospodaření v lesích prosazovalo sdružení vlastníků lesů. Peníze na tento účel přešly od státu na kraje v roce 2005. Kraje ale podle SVOL tyto příspěvky často snížily a rozdělovaly je různě. Vysočina podle sdružení patřila mezi kraje, jež se k lesníkům chovaly nejlépe.

Kraj Vysočina podle údajů zveřejněných loni v říjnu rozdělil v minulých letech v příspěvcích na hospodaření v lesích téměř 313 mil. Kč. Ročně se o ně ucházelo kolem 800 fyzických a právnických osob a 300 obcí vlastnících les.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Komentáře k článku

  1. To je jedině dobře, že kraj také přispěje na něco užitečného 🙂 . Já jsem si letos na jaře koupil novou motorovku, což je pro lesníky základ, a zaplatil jsem za ni přes 6000 Kč a to to je jen pila. By mě zajímalo, kolik pak stojí ty stroje, které používají atd. Je pravda, že jsem si také mohl koupit levnější pilu. Na https://www.testino.cz/motorove-pily jsem našel pily i za 2 000, ale radši jsem si připlatil, aby byla kvalitní 🙂 .

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down