Kraj Vysočina přijímá žádosti o dotaci na drobnou lesní techniku

Kraj Vysočina přijal dnes 229 žádostí o novou dotaci na drobnou lesní techniku. Osobně přineslo formuláře 162 lidí a 67 žádostí přišlo elektronicky nebo poštou. Vlastníci a nájemci lesů tak zatím v součtu požádali asi o 5,3 milionu korun, což je zhruba třetina částky, již je kraj připraven rozdělit. Celkem uvolní 15 milionů korun. Žádosti lze podávat do 14. července. Uvedl to radní kraje Martin Hyský.

V minulých letech kraj přispíval na výchovné zásahy a obnovu lesních porostů. Tuto aktivitu však vloni z krajů stáhlo Ministerstvo zemědělství. Kraj Vysočina připravil pro letošek nové zásady na podporu hospodaření v lesích, podle nichž začal dotovat nákup drobné techniky, tedy motorových pil, křovinořezů a postřikovačů. Podpora je určena vlastníkům či nájemcům, kteří na vysočině spravují od pěti do 50 hektarů lesa. V jednotlivých případech činí dotace až 23 000 korun, řekl Hyský.

Kraj Vysočina podle loňských údajů rozdělil v minulých letech v příspěvcích na hospodaření v lesích téměř 313 milionů Kč. Návrat k jednotnému systému poskytování těchto příspěvků v celé ČR prosazovalo sdružení vlastníků lesů. Peníze na tento účel přešly od státu na kraje v roce 2005. Kraje ale podle lesníků příspěvky často snížily a rozdělovaly je různě. Vysočina podle sdružení patřila mezi kraje, jež se k lesníkům chovaly nejlépe.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *