Kraj Vysočina rozdělil lesníkům na hospodaření za třináct let asi 313 milionů korun

Kraj Vysočina rozdělil během třinácti let v příspěvcích na hospodaření v lesích téměř 313 milionů korun. Nyní bude tyto příspěvky opět vyplácet stát. Poslední krajem administrované žádosti dorazily v září, krajské zastupitelstvo o nich bude rozhodovat na prosincovém zasedání. Uvedl to krajský radní Zdeněk Chlád. Vedení kraje ale zvažuje jinou podporu lesních hospodářů.

Dotace, které byly vypláceny z rozpočtu kraje, pomáhaly vlastníkům lesů s takzvanými výchovnými zásahy – probírkami, prořezávkami, zajištěním různorodosti kultur nebo obnovou porostů, uvedl Chlád. Na vysočině se o příspěvky ročně ucházelo kolem 800 fyzických a právnických osob a 300 obcí vlastnících les.

Kraj Vysočina vytipovává lesní činnosti, které by mohl z vlastního rozpočtu nově podporovat v dalších letech. Nebudou to ale práce, na něž bude přispívat Ministerstvo zemědělství.

Návrat k jednotnému poskytování příspěvků na hospodaření v lesích léta prosazovalo Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR (SVOL). Peníze na tento účel přešly od státu na kraje v roce 2005. Kraje ale podle SVOL tyto příspěvky většinou snížily a začaly je rozdělovat podle různých pravidel. Jak dnes ale řekl předseda sdružení František Kučera, vysočina patřila mezi kraje, které se k lesníkům chovaly nejlépe.

Podle Kučery o jiné formě krajské podpory lesníků jednalo sdružení vlastníků lesů se zástupci několika krajů. Jednání zatím ještě nenabyla konkrétního výsledku. Podotkl, že bude záležet i na tom, jak se k této možnosti postaví nově zvolená vedení krajů.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *