Kraje chtějí více peněz pro venkov

Kraje chtějí, aby na nezemědělské aktivity na venkově směřovalo z Evropského fondu pro rozvoj venkova (EAFRD) v letech 2007 až 2013 více peněz, než navrhuje ministerstvo zemědělství. Po pátečním jednání Komise pro regionální rozvoj Asociace krajů ČR v Olomouci to řekl její předseda Roman Línek.

„Podle posledních vyjádření představitelů ministerstva zemědělství by mělo jít ročně z EAFRD na nezemědělské aktivity jen deset procent z přibližně 10,5 miliardy korun a zbylých 90 procent na zemědělskou produkci. Podle našeho názoru by nezemědělské aktivity měly mít 20 procent,“ uvedl Línek. Podle komise je nutné na venkově podporovat například budování infrastruktury a rozvoj cestovního ruchu. „Nechceme, aby lidé, kteří již nebudou moci pracovat v zemědělství, opouštěli venkov a ten se nám vylidňoval,“ uvedla místopředsedkyně komise Marie Černá.
Prostřednictvím nově zřízeného Evropského fondu pro rozvoj venkova by Česká republika měla být schopna čerpat v letech 2007 až 2013 více než 70 miliard korun, ročně půjde z Bruselu na rozvoj venkova přibližně o třetinu více peněz než dnes. Zjednodušit by se měl také systém rozdělování dotací. EAFRD bude mít tři takzvané osy. Jedna bude podporovat konkurenceschopnost zemědělství, druhá se zaměří na údržbu krajiny i ekologii a třetí má zlepšit kvalitu života ve venkovských sídlech. Program bude spravovat ministerstvo zemědělství. Dosud se staralo jen o dotace pro zemědělce, peníze na rozvoj venkova obce získávaly prostřednictvím ministerstva pro místní rozvoj. O konečném systému rozdělování dotací by se mělo rozhodnout v druhé polovině roku. Definici venkova podle parametrů EU splňuje 95 procent všech lokalit v České republice.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *