Krajina v okolí hřebčína Kladruby by se měla dál kultivovat

Krajina pro chov a výcvik ceremoniálních kočárových koní v Kladrubech nad Labem, která byla loni v červenci zapsána na seznam světového dědictví UNESCO, by se měla dál kultivovat. Byla vyhlášena rozšířená ochranná zóna za Labe směrem k Trnávce a Chvaleticím, kde by nemělo vyrůst nic, co by památku znehodnotilo, uvedla v tiskové zprávě Zuzana Nováková z kanceláře hejtmana. Úpravy svého majetku chystá Pardubický kraj i kladrubský hřebčín.

Hejtmanství se hlásí k opravě silnic v území a k výstavbě nové cvičné jízdárny pro jezdeckou školu a učiliště, které nahradí plechovou halu v sousedství hřebčína. Velkou akcí bude zejména stavba nového mostu přes Labe v Řečanech nad Labem, který by měl nahradit ten současný, který je v havarijním stavu. Po konzultacích s památkáři vznikne most, který vizuálně nenaruší pohledy na památku UNESCO. "Tady se neobejdeme bez spolupráce se státem, je to opravdu velká investice," uvedl předseda Rady památky Roman Línek.
Součástí historické kompozice krajiny hřebčína jsou zejména staré aleje stromů, které potřebují údržbu a rehabilitaci. Jde nejen o hlavní klasicistní aleje, ale také o vedlejší a ovocné aleje i stromořadí na pastvinách. "Rehabilitace znamená náhradu jednotlivých stromů kus za kus, kdy se místo odumřelého stromu vysadí jiný exemplář totožného druhu nebo odrůdy," uvedl ředitel Národního hřebčína Jiří Machek.
Obnovu pod dohledem památkářů podstupuje v současnosti několik užitných staveb v areálu hřebčína. Například stáj Paddock se vrátila do své původní podoby s tradičně tesaným krovem, pálenými taškami na střeše a replikami historických oken. Na řadu přijde brzo také historická pilířová stodola na Miláčku.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down