Krajská veterinární správa Ústeckého kraje řešila loni týrání psů i skotu

Krajská veterinární správa (KVS) Ústeckého kraje řešila loni týrání psů i hospodářských zvířat. Na Chomutovsku například dostal chovatel pokutu za nezajištění ukončení utrpení umírající krávy. Novinářům to řekla ředitelka odboru ochrany zdraví a pohody zvířat Lenka Hanušová.

"Zjistilo se pochybení v momentě, kdy jsme dostali podnět na ležící umírající krávu v oblasti pastvy toho chovatele," řekla Hanušová. Chovatel odmítl zkrácení utrpení zvířete s pomocí veterinárního lékaře. Zhruba po třech hodinách chovatel sehnal člověka s porážecí pistolí, mezitím zvíře uhynulo.

KVS zjistila v jeho chovu i jiné nedostatky. Zvířata například neměla přístup k vodě. Správa předala podnět na týrání 167 kusů skotu, další podnět byl na týrání 331 krav a třetí na týrání dalších 220 zvířat. Dále za omezení napájení a chov v nevhodných podmínkách. Chovatel dostal pokutu 20 000 korun. Hanušová připomněla, že loni soud nepravomocně poslal jednatele a ředitele farmy v Krušných horách, kde uhynuly stovky krav, na pět a sedm let do vězení.

Devět psů v jednom bytě

Další případ se týkal chovatele z Ústí nad Labem, jenž měl v malém bytě devět psů. Byli vyhublí, při kontrole po bytě močili a káleli a další psi výkaly pojídali. Majitel jim nejen dlouhodobě neposkytoval odpovídají množství výživy, zanedbal i veterinární péči. Kříženci amerického stafordširského teriéra trpěli průjmy, záněty trávicího traktu, žlučníku a jater, po tělech měli rány.

"Chovatelé chov nezvládli a nechodili s nimi ven," uvedla Hanušová. KVS podala podnět a odborné vyjádření s návrhem na odebrání všech psů. "Nakonec to dopadlo tak, že ORP (obec s rozšířenou působností) dala chovateli 30 000 korun pokutu. Státu propadli nejstarší psi a ty ostatní byli umístěni do náhradní péče," popsala trest ředitelka, podle které se žádný ze psů k majiteli už nevrátil. Chovatel pak musel zaplatit přes 30 000 korun za dobu, kdy byli psi v náhradní péči. Zároveň mu veterináři udělili pokutu 11 000 korun za to, že zvířata nebyla očkovaná a čipovaná. Hanušová uvedla, že majitel byl v těžko zvladatelné životní situaci.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down