27.09.2004 | 08:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Krajské dožínky dobrou reklamou

Návrat dožínek do Hradce Králové, pojatých jako slavnost celého kraje, byl opravdu velkolepý. Organizátoři připravili akci, která odpovídá významu zemědělství v tomto regionu na východě Čech. Jejich pozvání přijalo na třicet tisíc návštěvníků. Těžko říci, kolik mezi nimi bylo lidí spojených se zemědělstvím a kolik obyvatel z měst. Ale na tom ani nezáleží. Šlo přece o to, ctít tradici předků, ocenit práci zemědělců a ukázat, jaké kvalitní potraviny nesou pomyslnou značku Made in Královéhradecký kraj.

„Je přece mnoho důvodů být na co hrdý, pokud jde o zemědělskou produkci u nás v kraji,“ pronesl při zahájení dožínkové slavnosti hejtman Pavel Bradík. „Možná je to ale s pocitem hrdosti jako se svalstvem, mozkovými buňkami nebo řemeslem – pokud se neprocvičuje, zakrní. Pevně doufám, že hrdost v Čechách znovu přijde do módy. Dnešní dožínky jsou toho dobrým začátkem,“ řekl.
Obnovení tradice dožínek v Hradci Králové, kterým v sobotu 18. září vyšlo vstříc také počasí, přivítal i primátor města Oldřich Vlasák. „V Evropě by prvky naší národní kultury neměly zaniknout, ale posilovat,“ vyslovil přání.
Za zemědělce poděkoval prezident Agrární komory ČR Václav Hlaváček přírodě za to, že je po dvou letech znovu postavila na nohy a odvděčila se jim dobrou a kvalitní úrodou. Dožínkové věnce převzali z rukou představitelů nevládních organizací hejtman a primátor města. „V minulosti se věnec dával buď dobrým hospodářům nebo majitelům velkostatku. Protože žádný velkostatek nevlastním, budu se snažit být dobrým hospodářem,“ slíbil veřejnosti hejtman Bradík.
Kraj věnoval na uspořádání akce milion korun. Pořadatelé mohli díky tomu zajistit důstojné prostředí a zaplatit umělce, jejichž jména přitáhla davy lidí. „Je to první ročník a chtěli jsme, aby dožínky byly divácky poutavé. Udělalo se také hodně pro propagaci zemědělství,“ zhodnotila obnovenou premiéru Petra Škopová, ředitelka společnosti Chovservis a rovněž krajská zastupitelka a předsedkyně krajského výboru pro životní prostředí a zemědělství. Právě Chovservis přispěl svým organizačním podílem ke zdařilému naplnění myšlenky kraje vrátit do jeho metropole tuto slavnost. Do přípravy se zapojily také regionální agrární komora, zemědělský svaz, asociace soukromého zemědělství, společnost mladých agrárníků a Sdružení východočeských chovatelů hospodářských zvířat.
Na dožínkách bylo co slavit - letošní úroda obilí v Královéhradeckém kraji byla skutečně mimořádná. Průměrný hektarový výnos dosáhl 6,2 tuny, u pšenice ozimé 6,6 tuny. Řada podniků zejména v okolí Hradce Králové měla výnosy přes osm tun, na některých polích se sklízelo i přes deset tun z hektaru. „Takovou sklizeň nepamatujeme. Horší je to ale s cenami. Tržby u pšenice z hektaru jsou v naší oblasti o tři až čtyři tisíce korun nižší než vloni,“ porovnal předseda Regionální agrární komory Královéhradeckého kraje Jaroslav Vojtěch, který je ředitelem společnosti Agro Jaroměř.
Nejlepší pěstitelé, ale i chovatelé a úspěšné farmy převzali při této příležitosti ocenění. „Výběr vyznamenaných zemědělců nebyl jen podle výsledků letošního roku, ale za delší časové období,“ uvedl Vojtěch. Mezi nimi bylo devět špičkových pěstitelů obilí. Dva jsou z Jičínska – Agro Žlutice, a. s., a rodinná farma Radka Němečka ve Chvalině u Hořic. Z bývalého okresu Rychnov nad Kněžnou byly oceněny Farmář, s. r. o., Dobruška a akciová společnost Zeas Podorlicko z Trnova. Průměrný výnos 8,4 tuny z hektaru vynesl mezi špičkové pěstitele Agro-DZ Starý Bydžov a V§H Betta Vinary, oba z Královéhradecka. Trutnovsko zastoupila mezi oceněnými společnost s r. o. Rýholka. Úspěšní v pěstování obilí jsou také soukromí zemědělci Pavel Ludvík z Dolan a Zdeněk Tláskal z Černčic – oba jsou z Náchodska a oba hospodaří spolu se synem.
Ocenění za úspěchy v chovu skotu převzali spravedlivě majitelé stád červenostrakatého a holštýnského skotu. Jsou to Zemědělské družstvo Všestary, Zemědělská akciová společnost Mžany, farmář Karel Stříbrný z Radimi u Jičína, ZD Bašnice, ZD Dolany u Jaroměře, Družstvo vlastníků Police nad Metují, ZD Dobruška, Agrospol Bolehošť, a. s., ZD Dubenec, a. s., a Zemědělské obchodní družstvo Lánov.
Uznání za výsledky v chovu prasat si zasloužili Vladislava a Miloslav Janečkovi z Velehrádku na Trutnovsku. Chov koz přinesl ocenění pro ZD Žernov u České Skalice. V kategorii chovatelé ovcí byli vyznamenáni Jan Vlček Ze Slavoňova na Náchodsku, společnost s r. o. Orlicko, Nebeská Rybná u Rokytnice v Orlických horách a dva chovatelé z Hradce Králové - Jiří Zadrobílek a Jiří Štros.
Asociace soukromého zemědělství vybrala za Královéhradecký kraj tři farmy, které se umístily na předních místech v celostátní soutěži o farmu roku, konané letos už potřetí.
V rozlehlých Šimkových sadech bylo více než sto vystavovatelů z celého kraje. Nechyběly Skaličan, Toro Hlavečník, mlékárna Promil, Hradecká pekárna, Pekárna Lično, prodejní stánky měli i zemědělci. Na odbyt šly jablka ze ZD Dolany, ZD Žernov nabízel své kozí sýry, a to zdaleka nebyly jediné regionální speciality.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down