Krajský úřad přispěje rybářům na likvidaci havárie na Labi

Český rybářský svaz dostane příspěvek ve výši dvě stě tisíc korun na likvidaci následků ekologické havárie na Labi od Středočeského kraje. Podpora rybářům byla dnes schválena, uvedl mluvčí Středočeského kraje Martin Kupka. Havárii má na svědomí podle České inspekce životního prostředí technická závada čidla ve společnosti Lučební závody Draslovka Kolín. Minulý týden z ní unikla nedostatečně vyčištěná voda s vyšším obsahem kyanidů.

Inspekce zahájí s firmou správní řízení, ve kterém ji hrozí pokuta deset milionů korun. Středočeský hejtman Petr Bendl označil za skandální, že společnost Lučební závody Draslovka kraj o havárii oficiálně informovala až v úterý. Řekl, že krajský úřad bude trvat na tom, aby okolnosti havárie byly důsledně prošetřeny a viník byl potrestán. Bude také sledovat, zda firma podnikla taková opatření, která do budoucna podobným haváriím zabrání.
Hejtman zároveň slíbil, že se kraj pokusí jednat s obcí a se Státním fondem životního prostředí, aby prostředky z pokuty vynaložily na zmírnění následků této havárie. Hodlá pomoci rybářům, aby se mohli vypořádat s náklady na odstranění uhynulých ryb a aby mohli investovat do nové násady.
Podle výrobního ředitele Lučebních závodů Draslovka Jiřího Holuba je vypouštění kyanidových vod do toků limitované a je dané normou, která odpovídá evropskému standardu. Jeho dodržování kontrolují zástupci veřejnoprávních institucí. Firma vyrábí kyanovodík sto let a nikdy se jí podobná havárie nestala, dodal.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *