27.06.2005 | 03:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Krajům chybí peníze na kofinancování programů EU

Spolupráce při přípravě strategie pro nové plánovací období EU na léta 2007 až 2013 a s ním spojená otázka regionálních operačních programů byly jedním z hlavních témat zasedání Rady Asociace krajů, které proběhlo v pátek 24. června v Praze.

Rada AKČR se jednoznačně shodla na tom, že upřednostňuje regionální operační programy před Společným regionálním operačním programem. Jednotky NUTS by v takovém případě měly daleko větší prostor ovlivnit programy podle potřeb krajů. Kraje se dnes dohodly na společném postupu ve vztahu k ministerstvu pro místní rozvoj.
Představitelé krajů se v této souvislosti zabývali otázkou kofinancování projektů podpořených ze strukturálních fondů Evropské unie ve druhém plánovacím období 2007-2013. „Do republiky by mohlo přicházet přes 100 miliard korun ročně, což by v průměru mohlo znamenat prostředky ve výši až 9 miliard korun na jednotlivé kraje. To by zároveň představovalo náklady na spolufinancování ve výši až 3 miliardy korun. Bez systémového řešení tohoto problémy ze strany státu by to nutně přineslo neúnosné zadlužení. Kraje ani obce na něco takového nemají a může to znamenat velké propady v rozpočtech,“ komentoval jednání předseda Rady Asociace krajů ČR a hejtman Moravskoslezského kraje Ing. Evžen Tošenovský.
Rada Asociace krajů ČR se rovněž zabývala možností vytvořit společné zastoupení při Evropské unii v Bruselu (včetně společného financování provozu). Otázku by měly probrat rady jednotlivých krajů. Asociace se k tématu vrátí znovu na podzim. Vlastní zastoupení v Bruselu v současnosti mají Praha, Středočeský kraj, Zlínský kraj a Jihočeský kraj.
Součástí jednání Rady Asociace krajů ČR bylo také pracovní setkání s ministrem vnitra Mgr. Františkem Bublanem. Členové Rady znovu upozornili, že pro krajské úřady představuje stále velmi vážný problém přesun značného objemu administrativních úkonů v souvislosti s některými nově přijímanými zákony. Vrcholní představitelé krajů kritizovali také nedostatek policistů v pořádkové službě. „Před několika měsíci ministr Bublan slíbil, že se situace zlepší, nic takového se ale nestalo,“ uvedl hejtman Středočeského kraje Ing. Petr Bendl.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down