Královéhradecký kraj chce mít strategii pro hospodaření s vodou

Královéhradecký kraj chce vytvořit strategii pro hospodaření s vodou. Dokument, který by měl být dokončen za 24 až 30 měsíců, má navrhnout postup kraje ohledně zamýšlených vodních děl či nedostatečného zadržování vody v krajině. Uvedl to krajský radní Karel Klíma, který je odpovědný za oblast vodního hospodářství, životního prostředí a zemědělství.

Potvrdil, že v současnosti analyzují veškeré již existující materiály týkající se vod na území kraje a strategií na přizpůsobení se změně klimatu. Podle Klímy dosud žádný z krajů k vypracování podobného dokumentu nepřistoupil. Nabízí se celá řada otázek, na které potřebuje kraj znát odpověď. Jde o postoj kraje k zamýšleným vodním dílům, ztrátám při dopravě pitné vody, využití dešťových vod, povodňové ochraně či nedostatečnému zadržování vody v krajině. Klíma odhaduje, že náklady na zpracování materiálu budou zhruba čtyři miliony korun.

V Královéhradeckém kraji se v posledních měsících hovoří například o plánu na stavbu přehrady Pěčín na řece Zdobnici v Orlických horách. Proti stavbě vznikla petice, obce v okolí zvažované přehrady oznámily, že chtějí nechat zpracovat vlastní posudek. Kraj si musí v té věci udělat jasno. Podstata je taková, že v tuto chvíli nejsou vážné důvody, proč by se měla přehrada realizovat, na druhou stranu nelze odmítat, že by vodohospodáři neměli prověřovat tu lokalitu po použití v případě nějaké krize, řekl Klíma.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *