15.12.2005 | 09:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Krávy zmetalky i plodové obaly je třeba vyšetřovat

Potraty u krav, tedy zmetání, mohou být příznakem některých infekčních onemocnění. Státní veterinární správa ČR každoročně proto vydává Metodiku kontroly zdraví zvířat, která vychází ve Věstníku ministerstva zemědělství. Je v něm zakotvena povinnost vyšetřovat všechny krávy zmetalky a v popsaných případech i plodové obaly po zmetcích, upozornil mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben.

Infekční onemocnění, například brucelóza skotu, se oficiálně v České republice nevyskytuje, jak uznala i Evropská komise svým rozhodnutím č. 320/2004/EU). Nicméně zmetající krávy je třeba vyšetřovat a na základě poznatků Státní veterinární správy ČR (SVS) se počty vyšetřených krav pohybují v řádu několika kusů na kraj, což je statisticky neprůkazné, připomněl Duben. Totéž podle něj konstatovala i mise z FVO (Potravinového a veterinárního úřadu – Food and Veterinary Office). Na tuto skutečnost SVS již několikrát upozorňovala, zejména chovatelské svazy a soukromé veterinární lékaře, ale i své dozorové orgány.
Milan Malena, ústřední ředitel Státní veterinární správy ČR, nyní všem krajským veterinárním správám i chovatelským svazům skotu opět připomněl nutnost věnovat se vyšetřování krav zmetalek. Jde totiž o to, aby ČR mohla být i nadále považována za prostou významných nákaz, v tomto případě brucelózy skotu, musí být tento stav podložen příslušnými vyšetřeními. V opačném případě mohou vzniknout pochybnosti o věrohodnosti toho, že je ČR brucelózy skotu prostá, varuje Duben.
Chovatelé musejí počítat s tím, že s využitím ústřední evidence skotu dojde k jednoduššímu prověřování případů, které nebyly vyšetřeny. Je to jednoduché – zabřezlá kráva se buď otelí, což je žádoucí a dobré, anebo zmetá (potratí) a to je špatné a snadno zjistitelné. Zkrátka, aby se zjistilo, zda k potratu nedošlo z infekčních příčin, například právě kvůli brucelóze, je nutné případ došetřit, vysvětlil Duben.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down