19.02.2007 | 09:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kriminalizace poškození životního prostředí

Evropská komise navrhla v uplynulých dnech směrnici, která zavazuje členské státy, aby k vážným přestupkům poškozujícím životní prostředí přistupovaly jako k trestným činům a zajistily, že budou odpovídajícím způsobem sankcionována. Komisi k tomu vede skutečnost, že v unii dochází k příliš mnoha závažným porušením životního prostředí, které nejsou odpovídjícím způsobem potrestány.

Jde zejména o ilegální vypouštění nebezpečných látek do vody, ovzduší či půdy, vytváření nepovolených skládek, na nichž často končí i nebezpečný odpad, aj. Členské státy budou muset zajistit, aby se určité aktivity (například nepovolené nakládání s odpady, protizákonný obchod s ohroženými druhy nebo vypouštění látek poškozujících ozónovou vrstvu ) vždy považovaly za kriminální čin s trestnou sazbou nejméně pět let a pro společnosti s pokutou nejméně 750 tisíc eur. To se bude týkat činů, jejichž následkem bude smrt nebo vážné poškození člověka, zásadní ohrožení vzduchu, vody, zvířat nebo rostlin. Směrnice také navrhne doplňkové nebo alternativní tresty, jako je uvedení do původního stavu, vyčištění či třeba ukončení činnosti provinilého subjektu.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down