28.07.2005 | 02:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kritická situace v produkci obilovin postihne Pyrenejský poloostrov kvůli suchu

Podle odhadu Evropské komise letošní produkce obilí v Evropské unii klesne kvůli suchu nejméně o 28 milionů tun, tedy zhruba o desetinu. Nejvíce postiženy jsou podle komise Španělsko a Portugalsko, kde je podle vodního deficitu v orné půdě nejhorší sucho za třicet let. Komise uvádí, že se situace na Pyrenejském poloostrově jeví jako kritická.

Naopak v Česku by letošní úroda měla být podle odhadů druhá nejvyšší za dobu samostatné ČR. Ale ve skladech zůstal více než milion tun z rekordní loňské krize, takže bilance by měla být téměř stejná. Agrární komora chce požádat EU o podporu exportu do třetích zemí, ministerstvo zemědělství zase vybídlo, aby farmáři nejprve využili dosavadních kontraktů s Polskem.
Podle ředitele odboru ministerstva zemědělství Stanislava Kozáka likvidace přebytků obilí nehrozí. Nedostatek skladovacích kapacit je podle něj vyvolán spíše politikou firem, ale Státní zemědělský intervenční fond bude pokračovat ve vypisování nabídek, aby měl od listopadu zajištěny dostatečné kapacity na intervenční výkup.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down