Kritika i připomínky k návrhu pravidel pro minimální průtok v řekách

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) chystá nařízení, které jasně určí kritéria pro stanovení takzvaného minimálního zůstatkového průtoku v řekách. Tato hodnota je důležitá pro využívání povrchových vod a musí ji dodržovat například vodní elektrárny. Zatím vyplývala jen z metodického pokynu ministerstva, nařízení bude mít silnější váhu. Návrh kritizují vodáci. Nezohledňuje podle nich vodní turistiku, která může v některých místech vyžadovat vyšší hladinu vody, než jaká stačí z ekologických důvodů. Podle ministerstva jsou tyto obavy liché, návrh ve většině případů minimální hodnoty navyšuje.

Ministerstvo životního prostředí uvedlo, že s rekreační funkcí vody počítá. Stejně tak v meziresortním připomínkovém řízení počítá s diskusí o dalších změnách i právě směrem k vodní turistice, uvedl Marek Čihák z tiskového oddělení MŽP. Doplnil, že návrh naopak ve většině případů minimální hodnoty navyšuje – v průměru o osm až 17 procent pro období květen až leden, o 18 až 25 procent pro období únor až duben.
Vodácké svazy a také Klub českých turistů navrhují přidat do nařízení nový bod, že vodoprávní úřad musí stanovením výše minimálního zůstatkového průtoku umožnit u malé vodní elektrárny na turisticky významných řekách v době turistické sezony (květen až srpen) a v denní době využívání povrchových vod k plavbě podle vodního zákona.
Vodáci získali podporu Středočeského kraje i Ministerstva školství, které též poukázaly na absenci vodáckého sportu. Společně požadují uzpůsobit hodnoty tak, aby jejich výše ve stanovenou dobu umožnila plynule pokračovat alespoň úzkým koridorem. "Nutně to však nemusí znamenat jeho zvyšování. Domníváme se, že by nařízení nemělo preferovat jednoho zájemce o odběr povrchové vody, ale mělo by zohlednit i další zájmy spojené s řekou," uvedl Ptáček.
Připomínky k návrhu má také Ministerstvo zemědělství, požaduje jeho přepracování ve spolupráci se státními podniky Povodí. Chybí mu v něm například analýza dopadů, jaké bude mít nařízení na nakládání s vodami. Podle mluvčí MŽP Petry Roubíčkové bude nyní úřad připomínky vypořádávat.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down