Kritizují nový tendr Lesů ČR

Jednoroční tendry Lesů České republiky na lesní práce v roce 2011 vyhlášené minulý týden vyvolaly kritiku na adresu státního podniku ze strany ekologů a menších dřevozpracujících firem. Ekologická organizace Hnutí Duha tendry označila za tunelování. Podle Asociace českých a moravských dřevozpracovatelů tendr diskriminuje menší firmy a ohrozí zaměstnanost v regionech. Asociace proto zašle v příštích dnech stížnost antimonopolnímu úřadu. Ministerstvo zemědělství za Lesů ČR stojí a tendry podporuje.

„Jedním z bodů stížnosti bude zvolený způsob prodeje dřeva, neboť neumožňuje nakupovat dříví přímo od státního podniku Lesy České republiky,“ řekl prezident Asociace českých a moravských dřevozpracovatelů Zdeněk Valný. Asociaci vadí také snížení počtu územních jednotek, ve kterých se bude soutěžit.
Původní obří desetiletý tendr v hodnotě 16 miliard korun, který kritizovali politici, ekologové, lesníci a výhrady k němu měl i antimonopolní úřad, Lesy ČR zrušily v polovině letošního května. Jednoroční tendr je jakýmsi nouzovým řešením a má zabránit přerušení lesních prací po 1. lednu 2011. Lesnické firmy koupí od státu dřevo a budou ho samy dále zpracovávat a obchodovat s ním. Vítězové tendrů budou muset minimálně pětinu objemu čtvrtletně vytěžené dřevní hmoty nabídnout na tuzemský veřejný trh se dřevem, tedy obchodovat s ním na burze.
Podle Valného malé výrobce diskriminuje už samotné snížení počtu územních jednotek o polovinu na 108, čímž dvojnásobně narostou jejich parametry včetně rozlohy. Menší uchazeči je tak na rozdíl od velkých firem budou jen velmi těžko schopni splnit. „Jestliže dneska existují firmy, které nedosáhnou ani na jednotku, která by představovala 70 procent nové průměrné jednotky, tak nemá cenu se ani hlásit,“ poznamenal. Podobně se vyjádřilo také Hnutí Duha, podle něhož řada menších firem, jež na venkově dávají práci tisícům lidí, může během jednoho roku zkrachovat.
Generální ředitel Lesů ČR Svatopluk Sýkora na ocenil tendr na příští rok na zhruba 2,5 miliardy korun. Pode Valného je však skutečná cena zakázky čtyřnásobně vyšší. „Jestliže slučují v té soutěži nákup služby s prodejem dřeva a tvrdí, že hodnota tendru je 2,5 miliardy a obrat lesů je někde kolem 10,5 miliardy korun, tak tam něco nehraje,“ řekl Valný. V ceně zakázky by podle něj měla být započtena i cena dříví, o které se soutěží.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *