08.10.2007 | 11:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Krize se prohlubuje

Přestože obiloviny, které tvoří základ krmiv pro prasata, rapidně zdražují, ceny vepřového v posledních týdnech opět klesají. Chovatelé prasat i přidružený zpracovatelský průmysl se tak potýkají se stále většími ekonomickými problémy, které jen urychlují dlouhodobý trend snižování stavů těchto zvířat.

Prezident Agrární komory ČR Jan Veleba minulý týden na tiskové konferenci upozornil, že nesoběstačnost České republiky ve výrobě vepřového masa se stále prohlubuje. Vloni pokryla domácí produkce jen 80 procent poptávky a letos se očekává, že to bude jen 75 procent. Předseda Svazu chovatelů prasat Čech a Moravy Jaroslav Hajda pro náš týdeník poznamenal, že zanedlouho by tuzemská výroba mohla pokrýt potřebu vepřového jen ze 60 procent.
Pokud bude propad nadále pokračovat, ztratí podle Veleby tuzemští producenti vliv na domácím trhu a ceny masa v obchodech prudce porostou. V zemi totiž každoročně končí s podnikáním zhruba každý desátý chovatel prasat. Podle Českého statistického úřadu, počet chovaných zvířat se za posledních sedm let snížil o 870 tisíc na 2,816 milionu kusů. „Nejvyšší nákladovou položkou při chovu prasat jsou krmiva, z nichž velkou část tvoří obiloviny u kterých se cena meziročně zdvojnásobila. Náklady na výrobu kilogramu vepřového masa už tak asi o pět korun překročily následný zisk z prodeje,“ řekl Veleba. Zemědělští výrobci prodávají podle statistik v současnosti vepřové za asi 31 korunu za kilogram živé hmotnosti. „Cena vepřového proti loňsku klesla o tři koruny, ale náklady stouply o třicet procent. A nejde jen o krmiva, stoupají i náklady na energie, mzdy a podobně,“ poznamenal Hajda s tím, že chovatelé letos očekávali určitou krizi, ale ne tak velkou.
Další omezování chovů prasat by mělo podle předsedy Českého svazu zpracovatelů masa Jaromíra Klouda také negativní dopady na navazující zpracovatelský průmysl. Kloud míní, že by se to týkalo především 117 jatek s certifikátem Evropské unie, v nichž pracuje kolem tří tisíc lidí. Řada firem, zejména těch větších, by podle něj musela omezit nebo ukončit výrobu, protože by se ocitla bez výchozí suroviny. Živá prasata se totiž do ČR téměř nedováží.
Zemědělci požadují aktivnější přístup ministerstva zemědělství k problému tuzemských chovatelů prasat. Mělo by se podle nich inspirovat v okolních zemích, kde stát chovatele hospodářských zvířat podporuje utajenými dotacemi a získáváním grantů z Evropské unie.
„Na trhu v žádném případě nepanují rovné podmínky, jak nás upozorňuje ministerstvo zemědělství, které nás označuje za věčné stěžovatele,“ podotkl Hajda. Ředitel Centroodbytu - národního odbytového centra Pavel Krejčík uvedl, že řada zemí své zemědělce tajně podporuje nejrůznějšími dotacemi a úlevami. Francie podle něj například dotuje chovatelům přepravu a mytí prasat před porážkou. Polsko zase zemědělcům platí sociální pojištění. V Rakousku nemusejí chovatelé prasat platit poplatky za likvidaci uhynulých zvířat, které za ně zaplatí obec, což v českých podmínkách znamená úsporu kolem 600 korun za uhynulý kus.
Kromě větší inspirace náměty ze sousedních zemí požadují především větší aktivitu státu při získávání investičních prostředků z evropských fondů. „Podle našeho výzkumu by bylo potřeba do českého chovu prasat investovat do roku 2013 celkem 1,9 miliardy korun, aby byl vůbec konkurenceschopný. Na Slovensku už mají nějaké dohody o programu vyjednány a čekají na notifikaci, u nás se ještě na toto téma ani nerozběhla debata,“ řekl Veleba.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down