24.01.2005 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Krize v masném průmyslu?

Podle představitelů tuzemského masného průmyslu je toto odvětví v současné době v krizi, které se projevuje omezováním produkce a propouštěním zaměstnanců. Do konce ledna by mělo například vedení Kosteleckých uzenin, které zaměstnávají téměř 1400 lidí, rozhodnout o výpovědích zhruba stovky zaměstnanců. Regionální tisk uvádí, že dalších sto lidí by mělo výhledově přijít o práci také v masozávodu Krahulík v Krahulčí na Jihlavsku

Propouštění a omezení výroby zvažuje i Hanácký masokombinát Olomouc. Jak uvedl jeho generální ředitel Zdeněk Šoustal, závod bude muset přistoupit k redukci, pokud neklesnou výkupní ceny masa. Případné omezení výroby a počtu lidí by se podle něj uskutečnilo už během února. Kolika pracovníků by se propouštění dotklo, ale ředitel zatím neupřesnil. Podle předsedy Českého svazu zpracovatelů masa Ladislava Steinhausera jsou nyní zpracovatelé masa pod silným tlakem nákupů domácí suroviny za evropské ceny a mohou se zachránit pouze podstatným omezením provozních nákladů.
V poněkud příznivější situaci než výše jmenované podniky je Masokombinát Martinov, který naopak hodlá nové zaměstnance přijímat. Jak řekl generální ředitel společnosti Jan Rytíř podnik má nyní 530 pracovníků a během čtyř měsíců zaměstná dalších asi 20 lidí. Martinovskému masokombinátu, který patří k největším domácím zpracovatelům masa a masných výrobků, pomáhá podle Rytíře přestát nepříznivé podmínky jeho vlastník. Tím se zhruba před rokem stala olomoucká firma Milkagro. "My té krizi čelíme za pomoci našich vlastních akcionářů, kteří jsou například schopni zajistit nám splácení úvěrů," uvedl ředitel. Plánované zvýšení stavů ale podle něj nesouvisí s vlastní výrobou. "Budeme otevírat dvě podnikové prodejny, a to v Ostravě a Hranicích na Moravě," uvedl ředitel. Dosud mělo Milkagro, které je rovněž většinovým vlastníkem olomoucké mlékárny Olma, šest prodejen a jednu tržnici masa.
Masokombinát Martinov nyní poráží dvakrát týdně 130 až 140 kusů skotu a z vlastní porážky získává přes dva tisíce prasat týdně. Loni koncem března však byla porážka vepřů dvojnásobná. Podle Rytíře loňský vstup České republiky do Evropské unie těžce zasáhl celý tuzemský masný průmysl a současná krize v tomto odvětví je záměrná. "Myslím si, že to je zájem vnější Evropy, která tady má kapacity, aby zlikvidovala český trh," soudí. "My máme štěstí, že začínáme, takže jsme negativní vlivy až tak nepocítili. Kvůli vstupu do unie a zjevnou dotační politikou zahraničních zpracovatelských kapacit na náš trh jsme ale nedosáhli plánovaných miliardových tržeb,“ dodal.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down