Krizi pomohou překonat podpory PGRLF

Mezi recepty, které pomohou českým zemědělcům překonat současnou ekonomickou krizi, patří podpory poskytované Podpůrným a garančním rolnickým a lesnickým fondem, jako jsou subvence úroků z úvěru, garance k provozním úvěrům pro zemědělské prvovýrobce, podpora pojištění hospodářských zvířat i lesního sadebního materiálu nebo rozšíření stávajícího investičního programu Zemědělec o poskytování podpory i velkým podnikům. Pozitivní také je to, že se podařilo zvrátit zamýšlené seškrtání národních doplňkových plateb. Uvedl to ministr zemědělství Petr Gandalovič ve Žďáru nad Sázavou, na semináři Agrární komory ČR.

Jak připomněl mluvčí ministerstva zemědělství Petr Vorlíček, dvě miliardy korun na podporu podnikatelských subjektů schválila vláda v pondělí. V rámci předsednictví ministr intenzivně jednal s Evropskou komisí o urychleném řešení situace v sektoru mléka. „Příští týden bude sněmovna jednat o přesunu další miliardy korun z Pozemkového fondu. Dorovnání národních doplňkových plateb pomůže celému zemědělství, tedy i sektoru mléka,“ dodal Gandalovič.
V souvislosti s mléčnou krizí se seminář nazvaný Co ted a co potom v českém zemědělství? zabýval i otázkou snížení nákladů na výrobu mléka do budoucna, požadavky správné zemědělské praxe, zavádění moderních technologií nebo trendy šlechtění skotu, doplnil Vorlíček.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *