Krizový štáb Ministerstva zemědělství řeší pomoc Ukrajině a dopady ruské invaze

Zasedá krizový štáb Ministerstva zemědělství, řeší pomoc Ukrajině a dopady ruské invaze na zemědělství, potravinářství a příbuzné obory. Ministerstvo to dnes uvedlo v tiskové zprávě. Úřad dříve uvedl, že žádné z dováženého zboží z Ukrajiny nemá tak strategický význam a nedováží se v takových objemech, aby se v případě potřeby nedalo nahradit importem z jiných zemí.

Agrární zahraniční obchod ČR s Ukrajinou loni vzrostl na 5,4 miliardy korun. Vývoz z ČR dosáhl 1,4 miliardy korun, dovoz činil čtyři miliardy korun. Nejvíce do ČR dováženým zbožím je od roku 2020 nedenaturovaný ethanol nad 80 procent. Celková cena dovezené komodity loni přesáhla 1,67 miliardy korun.

Během druhého roku pandemie tak 42 procent peněz za dovezené zemědělské a potravinářské zboží z Ukrajiny připadlo na jednu z přísad dezinfekce. Meziročně šlo o růst o 30,16 procenta a proti předcovidovému roku 2019 je to o 361,85 procenta více.

Mezi velké dovozce agrární produkce Ukrajiny v EU patří Nizozemsko, Španělsko, Německo a Itálie. EU se podle místního zástupce pro zemědělství na Ukrajině Jegora Rešetnyka na ukrajinském agrárním vývozu loni podílela z 30,1 procenta. Server Politico dříve uvedl, že Ukrajina je pro EU čtvrtým největším externím zdrojem jídla dodávajícím 4,9 procenta potravin.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down