Krizový stav kvůli kůrovcové kalamitě ministr zemědělství v demisi Jiří Milek zatím nevyhlásí. Za momentální prioritu považuje prosazení novelizace vyhlášek, které teď lesním hospodářům příliš svazují ruce. Nové znění vyhlášek by podle ministra mělo být schváleno do měsíce. Ministr to v pátek řekl na Bruntálsku, kde je kůrovcem a klimatickými změnami ohroženo až 90 procent smrkového porostu.
"Tento stav už je krizový. To není běžné lesní hospodářství," řekl ministr uprostřed vykácené doliny. Krizový stav pro Moravskoslezský, Olomoucký a Zlínský kraj ale zatím vyhlašovat nebude. Soustředí se na změnu vyhlášek souvisejících se zákonem o lesích. "Jejich nynější podoba brzdí a omezuje lesní hospodáře při obnově lesa," řekl.
Změnit by se podle něj měla například druhová skladba, kterou vyhláška určuje při výsadbě nového lesa. Stávající úprava už totiž neodpovídá tomu, co je pro lesy v ohrožených oblastech vhodné. "Vyhláška také trochu tlačila, že musí být všechny napadené stromy rychle odstraněny. Jenomže jsou stromy, ze kterých už kůrovec vylétl - to jsou takové bílé oloupané stromy. A jde o to, abychom mohli tyto stromy nechat stát třeba půl roku a vyhledávat zelené stromy, kde jsou vajíčka (hmyzu)," řekl ministr s tím, že tam je kůrovce třeba rychle zlikvidovat. Milek také plánuje pro boj s kůrovcem využít tzv. mokré skládky osvědčené v Německu. "Dřevo se rychle vytěží, naveze se na hromadu asi po 20 až 30 tisíc kubících a závlaha to dřevo skrápí," vysvětlil. Larvy se nestačí vyvinout, uhynou, a zároveň dřevo na hromadě neztrácí kvalitu. Ministerstvo teď hledá místa, kde by skládky mohly vzniknout. Jde o les či areály firem, které dřevo zpracovávají. Lokality ale musejí být u vodních zdrojů. Stát plánuje, že vznik těchto skládek podpoří dotací 150 korun na metr krychlový úložné plochy.*