03.04.2001 | 02:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Krizový výbor MZe odmítl stanovisko EU

Krizový výbor Ministerstva zemědělství, pro řešení BSE na svém dnešním jednání odmítl zařazení České republiky Vědeckým řídícím výborem Evropské komise do skupiny států s vysoce pravděpodobným výskytem nemoci BSE.

Ministr zemědělství Jan Fencl informoval členy krizového výboru o tom, že komisař pro zdraví a ochranu spotřebitele David Byrne obdrží v těchto dnech jeho protestní dopis, v němž ministr Fencl poukazuje na to, že jsme Vědeckému řídícímu výboru opakovaně zdokladovali oprávněnost klasifikovat Českou republiku do II. skupiny států – tedy těch, v nichž je velmi nízká pravděpodobnost výskytu BSE. Členové krizového výboru Ministerstva zemědělství ČR pro řešení BSE se shodli na tom, že je třeba se proti závěrům výboru Evropské komise ohradit a iniciovat u Evropské komise vyslání mise expertů do České republiky, která by zařazení České republiky přehodnotila.
V České republice nebyl do dnešního dne zjištěn žádný výskyt onemocnění BSE. Masokostní moučka se v České republice vyrábí od roku 1962 bezpečným způsobem a od roku 1991 je v České republice zákonem zakázáno zkrmovat masokostní moučku přežvýkavcům. Nikdy jsme nedováželi masokostní moučku z Velké Británie a dovozy z jiných států Evropské unie byly opatřeny certifikáty. Obdobně i my jsme vyváželi masokostní moučku do států Evropské unie a naše certifikáty byly uznány.
Není objektivní, když Česká republika je posuzována z pohledu rizika výskytu BSE stejně jako například Švýcarsko, kde od roku 1990 bylo zjištěno 360 případů onemocnění BSE.
Dále byli členové Krizového výboru Ministerstva zemědělství informování o pokračujících kontrolách ve výrobnách krmných směsí a asanačních ústavech.
K dnešnímu dni bylo v České republice provedeno 4 843 testů metodou Western Blot na přítomnost BSE. Z toho 2 973 testů u zvířat starších 24 měsíců a 1927 testů u zvířat nad 30 měsíců stáří. Vše s negativním výsledkem.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down