Krkonošský národní park má dohodu o Zásadách péče o KRNAP a jeho ochranné pásmo

Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) a Rada KRNAP se dohodly na návrhu Zásad péče o KRNAP a jeho ochranné pásmo, dohoda by měla přinést lepší ochranu a větší stabilitu pro vzácné ekosystémy Krkonoš. Dokument stanovuje pravidla péče o přírodu v letech 2023 až 2038. Dohoda byla stvrzena na dnešním zasedání Rady KRNAP, kterou tvoří zástupci obcí, vědců, horské služby či firem. Uvedl to mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.

"Tento strategický dokument nahrazuje dřívější plány péče a pro Správu KRNAP je závazný. Nyní v souladu se zákonem zásady péče vyhlásí ministerstvo životního prostředí (MŽP) formou protokolu. Zásady péče začnou platit v okamžiku vyhlášení protokolu, ale je to již formalita," řekl Drahný. Dnešní dohodu podle něj nelze zvrátit.
Zásady péče jsou třetím, po managementové zonaci a klidových územích posledním novým nástrojem péče a ochrany, jehož existenci ve všech národních parcích ČR předpokládá takzvaná národně-parková novela zákona o ochraně přírody a krajiny z roku 2017. Správa KRNAP návrh Zásad péče o Krkonošský národní park a jeho ochranné pásmo připravila ve spolupráci s pracovní skupinou Rady KRNAP již v roce 2019.
Návrh zásad péče následně připomínkovalo MŽP, v letošní 60denní zákonné lhůtě Správa KRNAP obdržela 103 připomínek od 11 subjektů, které vyhodnotila. Plně nebo částečně přijala 56 z nich, 23 odmítla, 20 vysvětlila a čtyři vzala na vědomí. "Podstatné připomínky jsme akceptovali," řekl Drahný.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down