Krkonošský národní park má šanci se dostat na prestižní seznam chráněných území

Krkonošský národní park (KRNAP) je prvním chráněným územím ve střední Evropě, které by se mohlo dostat na prestižní Green List of Protected Areas neboli Zelený seznam chráněných území. Na ten jsou zařazovány lokality, které splňují náročné standardy správné správy včetně spolupráce s místními partnery. Uvedl to náměstek parku Jakub Kašpar. KRNAP byl vybrán jako jedno z 20 pilotních území v EU pro ověření kritérií k zařazení na seznam. "Na nás se otestují navrhovaná kritéria pro chráněná území EU a zároveň, pokud se ověření zdaří, budeme do Green Listu zařazeni," doplnil.

Cílem pilotní fáze je ověřit standardy modifikované pro státy EU s ohledem na specifika soustavy Natura 2000, která na jiných kontinentech neexistuje. Ověření nastane v letě, a výsledek bude znám nejdéle v říjnu. "Pro nás je pocta, že byly Krkonoše vybrány mezi dvacítku chráněných území, na nichž se budou testovat kritéria kvality péče pro podmínky Evropské unie. Začínáme za pár týdnů a jsem přesvědčen, že na Green List Mezinárodní unie ochrany přírody patříme," sdělil ředitel Správy KRNAP Robin Böhnisch.
Globální standardy Zeleného seznamu vytvořila Mezinárodní unie ochrany přírody (IUCN - International Union for Conservation of Nature). "IUCN vede takzvaný červený seznam ohrožených druhů a Green list chráněných území má být naopak seznamem území, kde se něco daří, příkladem dobré praxe. Území na tomto seznamu mohou být inspirací pro ty, kterým se některé věci nedaří dotahovat do správného způsobu péče," doplnil Kašpar.
KRNAP vznikl před 55 lety, a je tak nejstarším českým národním parkem. Rozprostírá se na území o celkové výměře 54 969 hektarů (včetně ochranného pásma). Na severu sousedí s polským Karkonoskim Parkem Narodowym, s nímž tvoří biosférickou rezervaci Krkonoše. Zhruba 80 procent území KRNAP pokrývají lesy.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down