Krkonošský národní park rozeslal obcím návrh nové zonace

Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) už poskytla městům, obcím a dalším subjektům v Radě KRNAP návrh nové zonace, který potvrdilo ministerstvo. V národních parcích vrcholí po 18 měsících příprava a schvalování nových zón ochrany přírody, jak to vyplývá z novely zákona o ochraně přírody a krajiny z roku 2017. Uvedli to zástupci Správy KRNAP a Ministerstva životního prostředí (MŽP). Vedení KRNAP uvedlo, že nová zonace bude platit 15 let.

"Nyní zahajujeme seriál individuálních či skupinových jednání nad konkrétními lokalitami, mapami a dotazy," upřesnil náměstek ředitele Správy KRNAP Jakub Kašpar.
Na rozdíl od velkých národních parků, jako jsou KRNAP a NP Šumava, menší národní parky NP Podyjí a NP České Švýcarsko mají projednání zonace v jednotlivých radách už za sebou. Jsou připravené ve formě vyhlášek, tedy těsně před vstupem do mezirezortního připomínkového řízení. Oba velké národní parky by měly návrh projednat v regionech do jara. "Proces projednávání zonace vyvrcholí projednáním návrhů v jednotlivých radách obou národních parků, které předpokládáme, že by mohlo být v dubnu," uvedl náměstek ministra životního prostředí Vladimír Dolejský. V Krkonoších současná zonace stanovuje tři zóny, z nichž první je tou nejpřísněji chráněnou. Tato oblast bude víceméně shodná s novou "přírodní zónou", která bude také bezzásahová. Měla by částečně zasahovat i nynější druhé zóny. Na přírodní zónu bude navazovat "zóna přírodě blízká", která zahrnuje člověkem částečně pozměněné ekosystémy a cílem je dosáhnout stavu jako v přírodní zóně. Ještě o stupeň níže v kvalitě ekosystémů je nově "zóna soustředěné péče o přírodu", která zahrnuje například louky. Novinkou má být "zóna kulturní krajiny", která bude nejmenší a budou do ní patřit některé části obcí v národním parku. Omezení pohybu lidí není spojeno s novou zonací, ale s vymezením takzvaného klidového území, které se bude týkat převážně "přírodní zóny". V klidovém území bude možný pohyb jen po značených stezkách, jako je to nyní v první zóně. Podle mluvčího KRNAP Radka Drahného se nové zóny vymezují na základě odborných kritérií nezávisle na dosavadní zonaci. "Současná a ta navrhovaná zonace jsou dvě odlišné věci. Současná řeší hlavně vztah k návštěvníkům, obyvatelům hor či podnikatelům, zatímco nová směřuje spíše ke správci území, tedy správě parku," řekl Drahný.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down