22.07.2009 | 07:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kroky komise nestačí

Čeští zemědělci záměr Evropské komise na prodloužení intervenčního nákupu másla a odtučněného sušeného mléka vítají, ale tato opatření považují za nedostatečná k vyřešení stávajících problémů v oblasti produkce mléka. Uvedl to minulý týden viceprezident Agrární komory ČR Jindřich Šnejdrla s tím, že prosazují zmrazení mléčných kvót a zavedení minimální ceny syrového mléka.

Evropská komise počítá s prodloužením intervenčního nákupu másla a odtučněného sušeného mléka a také podpory domácího skladování másla. V intervenčním nákupu nakoupila unie zatím 81 tisíc tun másla a 203 tisíc tun odtučněného sušeného mléka. To je daleko více než činí normální limit, který u másla dosahuje 30 tisíc tun a u odtučněného sušeného mléka 109 tisíc tun. Je již zřejmé, že intervenční nákup neskončí 31. srpna, ale komise jej prodlouží do konce února příštího roku. Pokud to bude situace na trhu vyžadovat, bude intervenční nákup pokračovat až do února 2011. Podobně komise postupuje i při domácím skladování másla. Počítá s tím, že tato podpora neskončí jako obvykle 15. srpna, ale komise ji prodlužuje do konce února příštího roku. Zatím se takto skladuje 110 tisíc tun másla. Prodloužení obou opatření schválili na své radě v uplynulém týdnu ministři zemědělství členských zemí unie a posoudit by je měl ještě Evropský parlament. Jak uvedl český ministr zemědělství Jakub Šebesta, unie začíná také uvažovat o rozšíření podpory pro producenty sýrů. Zatím na vývozní subvence dosáhnou jen výrobci nejdražších sýrů především z Francie a Nizozemska. Nově by se podpory exportu mohla zvýšit a rozšířit i na levnější výrobky. Pak ba na ni nejspíš dosáhli i naši producenti. Podporu exportu sýrů požadovala na radě ministrů zejména Litva s tím, že odbyt jejích mléčných výrobků závisí zhruba z jedné třetiny na exportu. Situace litevských producentů mléka je velmi zlá. Za 100 kg mléka dostávají pouze 16,66 euro (což je méně než 4,50 Kč/l). Většina z nich je navíc zadlužená modernizací chovů.
Předseda Zemědělského svazu ČR Miroslav Jirovský připomněl, že intervenční nákupy byly obnoveny letos 1. března. Do této doby se však nahromadily přebytky mléka. „Současné rozhodnutí komise tak řeší přebytky, které vznikly v minulém období, ale není zásadním východiskem ze současné situace. Řešením je snížení kvót, jinak se přebytek bude nadále hromadit,“ prohlásil Jirovský.
Požadavek na snížení mléčných kvót, které určují, kolik mohou jednotlivé unijní země ročně vyrobit, jde však podle komise proti současné politice EU. Kvóty totiž aktuálně naopak rok od roku narůstají a v roce 2015 by měly být zrušeny úplně. Zemědělci tvrdí, že to snižuje výkupní ceny mléka a je pro ně likvidační. Pokud by výrobní kvóty byly nižší, snížilo by se množství mléka na trhu a došlo by ke zvýšení jeho ceny, uvádějí.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down