17.08.2000 | 09:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Krutost k jatečným zvířatům musí skončit

S krutostí ke zvířatům se přes všechna volání po welfare lze na evropských silnicích stále setkávat. Ochranářské organizace na případy bezohledného zacházení s jatečnými zvířaty brázdícími evropské dálnice ze severu a severozápadu na jih a Střední východ stále, a zejména v poslední době, účinně upozorňují.

Naší republiky se excesy s dehydratovanými zvířaty prakticky netýkají. Přesto Státní veterinární správa ČR pečlivě sleduje transporty jatečných koní z Pobaltí přes Polsko do Itálie. Tyto transporty vedou přes severovýchodní výběžek naší republiky, než překročí hranice na Slovensko. Na hranicích kontrolují naše orgány veterinárního dozoru, zda transport probíhá podle plánu přepravy, zda jsou zvířata napojena a nejsou na cestě nadměrně dlouhou dobu. Inspektoři jsou oprávněni nevyhovující transport zastavit, zvířata vyskladnit, napojit a nechat odpočinout. Je smutné, že v Polsku jsou schválené jatečné kapacity, kde by jatečná zvířata mohla být poražena a exportováno by mohlo být pouze maso.
Prakticky stejná je situace ve Velké Británii, Francii a ostatních státech EU, kterých se to týká. Z Británie jsou transportovány živé jatečné ovce do Itálie, Španělska a Řecka. Tisíce britských ovcí směřují do Francie na svátek Eid-el-Kabir, kdy jsou rituálně nehumánně poráženy. Prasata se vozí z Nizozemska do Itálie a Španělska, skot z Irska, Francie a Německa na Střední východ, koně z pobaltských států do Itálie.
Britská organizace Compassion in World Farming 2000, a nejen ona, tvrdí, že krutý a archaický obchod se zvířaty musí být ukončen. Případy bezohledného obchodování se zvířaty ve státech Evropské unie jsou daní liberálního přístupu k trhu. Snahou orgánů EU je tyto praktiky zakázat s tím, že bude povolen transport jatečných zvířat na nejbližší porážková místa a dále bude možné transportovat jen maso. K těmto cílům se hlásí prostřednictvím Státní veterinární správy ČR (SVS) i naše republika. Proto SVS přijala opatření, které spočívá v kontrole transportů, aby alespoň, dokud nebudou přijaty zmiňované zákazy, byly dodržovány podmínky stanovené v přepravním plánu. Ústřední ředitel SVS ČR Josef Holejšovský již několikrát nabídl možnost porážet jatečná zvířata z Pobaltí i na našem území, aby se dále transportovalo jenom maso. Zatím tyto návrhy narážejí na neochotu a nezájem obchodníků a přepravců.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down