Výrobci oblíbené uzeniny - špekáčků obcházejí předpis, kterým ministerstvo zemědělství stanovuje jakostní požadavky pro masné produkty. Ačkoli pod označením špekáček smí od září na trh pouze výrobek z masa, zákazníci si z obchodů stále odnášejí uzeniny, které maso často neobsahují. Producenti totiž nabízejí podobné výrobky pod novými názvy. Tvrdí to Sdružení obrany spotřebitelů.
Opékáčky, buřty či buřtíky jsou sice zdravotně nezávadné, ale
nedávají spotřebitelům záruku kvality, uvádí SOS. Podle něj výrobci obcházejí vyhlášku proto, aby se mohly v supermarketech či jinde nadále prodávat uzeniny za nízké ceny a v nízké kvalitě. Sdružení varuje před tím, že pulty obchodů budou brzy zaplavené množstvím různých "pseudouzenin", jelikož výrobci od sebe své nápady navzájem opisují.
Jak sdružení dodává, nejde jen o špekáčky. Na trhu jsou další
zhruba dvě desítky výrobků, které vyhláška rovněž chrání před nadměrným zlevňováním na úkor kvality. Jde například o uzeniny prodávané pod názvem šunka, kabanos, poličan, herkules, paprikáš, vysočina a další.
Ministerstvo zemědělství ve vyhlášce platné od září stanovilo
pro určité základní masné produkty jakostní požadavky, které toto zboží musí splňovat. Cílem ministerstva je zajistit spotřebiteli standardní kvalitu masných výrobků na celém území státu. Předpis upravuje seznam základních surovin používaných při výrobě.
Dobrý den, my kupujem špekáčky párky, maso i ostatní uzeniny od Chodury. A podle mě to chce jen opravdu pořádně číst složení a člověk dokáže najít v obchodě i něco, co se poměrem cena/kvalit/procenta masa dá.