Kůrovcová kalamita v brněnských lesích je patrně minulostí

Kůrovcová kalamita na majetcích Lesů města Brna (LMB) se zdá být podle ředitele Jiřího Neshyby minulostí. Lesníci dosud vysadili šest milionů sazenic na 700 hektarech kalamitních holin a Neshyba předpokládá, že nejpozději do konce příštího roku bude jejich zalesnění dokončené. V posledních letech je velmi příznivé počasí pro obnovu lesa zejména díky nadprůměrným srážkám, které přišly po delším období suchého a extrémně teplého počasí, řekl Neshyba. Daří se sázet les pestrý, který by měl lépe odolávat škůdcům, suchu či větru.

Ředitel také předpokládá, že letos se už lesníci vrátí ke standardní péči o les. "Nyní dotěžujeme již jen zbytkové souše na méně přístupných místech. Prioritní je pro nás bezpečnost návštěvníků lesa, a proto se budeme nyní soustředit především na suché a poškozené stromy okolo naučných stezek a lesních cest," uvedl Neshyba.

Brněnské lesy jsou největšími obecními lesy v Česku a zaujímají plochu 8500 hektarů, částečně i za hranicemi Jihomoravského kraje. A zatímco před rokem 2018 byl nejčetnějším stromem smrk, který tvořil třetinu všech stromů, po ataku kůrovce se skladba dřevin změnila. "Nyní máme v lese nejvíce dubu, a to 26 procent, dále 18 procent smrku, 16 procent buku, borovice tvoří 13 procent, modřín osm procent a ostatních dřevin je do pěti procent. Při obnově lesa se snažíme, aby na ploše bylo tři až pět druhů dřevin, a pak při vylepšování pestrost druhů ještě rozšiřujeme. Nedaleko lesních školek na Babím lomu jsme vybudovali naučnou stezku s 36 druhy stromů, které na majetcích LMB máme. Celkem jsme v lesích vytvořili již deset naučných stezek a pro zadržování vody v krajině jsme vybudovali zatím 12 retenčních nádrží a připravujeme projekty na další," řekl Neshyba.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down