07.07.2008 | 10:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kůrovec může zničit až pět procent lesů

Až pět procent lesů v Národním parku Šumava může během následujících tří let uschnout kvůli kůrovci. Odhaduje to správa parku s tím, že jde o nejhorší scénář vývoje kalamity. Na vině jsou totiž hlavně polomy po orkánu Kyrill, vichřici Emma a extrémně teplé zimy v uplynulých letech.

"Ty odhady po Kyrillu jsou v řádu jednotek procent a jsou skutečně předběžné. Každý rok je budeme upřesňovat," zdůraznil ředitel parku František Krejčí. Kůrovcová situace by se však podle něj neměla zveličovat. Správci Šumavy chtějí do celého problému zapojit i veřejnost. Na webu proto spustili informační kanál o vývoji populace lýkožrouta v této letní sezóně. Každý týden tam lidé najdou aktuální informace o počtu napadených stromů a rychlosti jejich odstraňování. Kůrovec je přitom v poslední době i politickým tématem. Po zprávě, že už usychají stromy v okolí pramenů Vltavy, se proti politice ministerstva životního prostředí vzbouřila část vrcholných politiků. 
Dvacítka senátorů, mezi nimi i dva ministři, předala koncem týdne otevřený dopis premiérovi Mirku Topolánkovi. Senátorům se nelíbí, jak si dosud počíná ministerstvo životního prostředí (MŽP), které podle nich nedostatečně bojuje s kůrovce. 

 

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down