21.07.2010 | 02:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kůrovec napadl více stromů

V Národním parku Šumava lesníci dosud vytěžili téměř dvojnásobek kůrovcem napadených stromů než loni. Do 18. července zpracovali 93 tisíc metrů krychlových napadeného dříví, loni ve stejném období to bylo zhruba 52 tisíc, řekl mluvčí kalamitního štábu Národního parku a CHKO Šumava Petr Kahuda. Letos správa plánuje vytěžit rekordních až 500 tisíc metrů krychlových napadeného dřeva, loni to bylo 299 tisíc.

V lesích národního parku je dalších zhruba 61 tisíc metrů krychlových dřeva, které je třeba zpracovat. Loni v tuto dobu bylo třeba vytěžit 34 tisíc metrů krychlových. 
Správa parku zasahuje proti lýkožroutovi na 70 procentech území, které tvoří nárazníkové pásmo vůči ostatním lesům mimo území parku. "Napadené stromy jsou průběžně zpracovávány tak, aby bylo efektivně zabráněno dalšímu šíření kůrovců v zásahových lesních porostech," uvedl Kahuda. Podle něj lze 61 tisíc metrů krychlových vytěžit během dvou týdnů. Ne u všech stromů ale musí takto spěchat. Jsou smrky napadené třeba dva týdny, u nich je čas na zpracování třeba měsíc, podotkl Kahuda. Stromy napadené dříve musí vytěžit rychleji. Situaci prý zatím zvládají, otázkou podle něj je, jak se bude vyvíjet situace s kůrovcem v bezzásahových zónách parku. I když při jejich hranicích instalují lapáky i feromonové lapače, které by měly kůrovce odlákat od zdravých stromů.
Lesy ČR zpracovaly za první pololetí roku na území jihočeské části Šumavy přes 520 metrů krychlových, jen za červen to bylo 307 a ke zpracování jich je 19, řekl vedoucí odboru lesního hospodářství a ochrany přírody Lesů ČR Ladislav Půlpán. Na jihu Čech pak podnik vytěžil přes 8900 metrů kubických napadeného dříví. Jen za červen to bylo téměř 1700 a zůstává téměř 600 metrů kubických napadeného. Loni během prvního půl roku Lesy zpracovaly zhruba o polovinu napadeného dřeva více. Nejhorší situace je na Táborsku, kůrovcovou situaci na Šumavě lesníci zatím zvládají.
Kvůli jarnímu chladnému počasí vylétl kůrovec později, než je obvyklé. Teplo posledních týdnů ale urychlilo jeho vývoj v kůře stromů a letní rojení se nijak nezpozdí. V horských oblastech ho očekávají na konci července, začátkem srpna. Teplé počasí lýkožroutům přeje, přesto je podle Kahudyv v průměrných polohách parku třetí rojení téměř vyloučeno.
"Pokud by pokračovalo horké červencové počasí ještě přes celý srpen až do září, což by byl na Šumavě naprosto výjimečný stav, není v nižších polohách národního parku zářijový výlet druhé generace kůrovců vyloučen," řekl. Podle něj by ale spíš šlo o jednotlivé případy v nižších polohách parku.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down