Kurzy pro prohlížitele včelstev budou organizovány i v příštím roce. Ukazuje se totiž, že potřeba proškolených osob bude v nejbližších letech dále narůstat, upozornil mluvčí Státní veterinární správy ČR (SVS) Josef Duben. Letos kurz začal ve dnech 11. a 12. února ve školicím středisku Středního odborného učiliště včelařského v Nasavrkách. Závěrečné zkoušky absolventů kurzu proběhnou 22. a 23. září.
Budoucí prohlížitelé absolvovali odborné přednášky o legislativě, tedy o veterinárním zákonu a prováděcích vyhláškách, o problematice epizootologické – o nákazách včel (mor a hniloba včelího plodu, varroáza), o otravách včel a o rostlinolékařské problematice z pohledu platných předpisů. Dozvěděli se též o nejnovějších metodách laboratorních vyšetření včel, vyjmenoval Duben. Přednášeli pracovníci Státní veterinární správy ČR, odborníci na právo, laboratorní diagnostiku, léčení i odborníci z Výzkumného ústavu včelařského v Dole u Libčic.
Prohlížitelé včelstev se podole Dubna nejčastější uplatní při klinických vyšetřeních včelstev chovaných v ochranných pásmech okolo výskytu moru včelího plodu. Taková vyšetření se provádějí u všech včelstev po dobu dvou let od vyhlášení ohniska moru včelího plodu. Prohlížiteli náleží za provedení prohlídky včelstva 25 korun. Odměna vyplývá ze smlouvy uzavřené s příslušnou krajskou veterinární správou, dodal mluvčí správy.
Kurz pro prohlížitele včelstev pořádá Státní veterinární správa ČR ve spolupráci s Českým svazem včelařů pořádá. Na školení se též podílí Institut celoživotního vzdělávání Veterinární a farmaceutické univerzity Brno, který absolventům v září po složení zkoušek vydá osvědčení. Na kurz je využito i příspěvku z EU prostřednictvím dotačního titulu, který vyplývá z nařízení vlády č. 197/2005 z 11. 5. 2005, které vychází z nařízení rady č. 797/2004 a nařízení komise č. 917/2004, informoval Duben.