Kutnohorský výrobce tabáku loni zvýšil čistý zisk o více než čtvrtinu

Kutnohorskému výrobci tabáku Philip Morris ČR loni meziročně vzrostl čistý zisk o 25,9 procenta na 3,5 miliardy korun. Tržby bez spotřební daně a DPH stouply o 6,5 procenta na 12,2 miliardy korun. Firma navrhuje vyplatit hrubou dividendu 1080 korun, uvedla v pozvánce na valnou hromadu a ve výroční zprávě. Za rok 2016 akcionáři získali tisíc korun.

"Růst našeho čistého zisku a konsolidovaných tržeb bez spotřební daně a DPH v roce 2017 byl dán především příznivým vývojem cen cigaret v Česku a na Slovensku," uvedl předseda představenstva Árpád Könye. Provozní zisk firmy se podobně jako zisk před zdaněním zvýšil o 25 procent na 4,3 miliardy korun. Tržby v tuzemsku bez spotřební daně a DPH vzrostly o 7,4 procenta na 6,4 miliardy korun. Tržní podíl v ČR klesl o 0,9 procentního bodu na 45,2 procenta a na Slovensku o 0,1 procentního bodu na 57 procent. Objem domácího odbytu se snížil o 4,2 procenta na 8,8 miliardy kusů cigaret, což bylo způsobeno hlavně poklesem tržního podílu u cigaret a nižším tržním podílem u jemně řezaného tabáku. Odbyt na Slovensku naopak o 2,4 procenta vzrostl na 4,1 miliardy cigaret. Celkový trh cigaret se v Česku snížil o 0,6 procenta na 20,3 miliardy kusů cigaret, především kvůli poklesu spotřeby cigaret. Na Slovensku celkový trh naopak o 1,9 procenta vzrostl na 7,2 miliardy cigaret, nárůst podle firmy odráží příznivou ekonomickou situaci.

Společnost loni začala distribuovat v Česku a na Slovensku výrobky iQOS, v nichž se na rozdíl od běžných cigaret tabák zahřívá. Úroveň škodlivých a potenciálně škodlivých látek je podle firmy v těchto produktech o 90 až 95 procent nižší. Tabákové náplně jsou nyní v prodeji na více než 5000 místech v obou zemích a firma chce jejich dostupnost rozšiřovat. Tvrdí, že téměř 70 procent kuřáků, kteří IQOS vyzkoušeli, na ně úplně přešli. Koncem roku dosáhly tabákové náplně na českém trhu podílu 1,8 procenta a na slovenském 1,6 procenta. To představuje zhruba sto tisíc uživatelů výrobku IQOS na obou trzích.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down