Kutnohorští vinaři letos neočekávají výkyvy v úrodě

Kutnohorští vinaři čekají navzdory nedávným mrazům podobnou úrodu jako v loňském roce. Dopady nebyly tak dramatické jako jinde, poškozeno bylo do deseti procent vinic ve spodních částech. Uvedl to jednatel společnosti Vinné sklepy Kutná Hora Lukáš Rudolfský.

Firma hospodaří na 54,5 hektaru viničních ploch, loni sklidila přes 150 tun hroznů. Rudolfský se domnívá, že letošní rok bude podobný a že snad žádné další výkyvy nebudou. Nyní je ještě velice těžké hodnotit ročník, protože počasí je vždy nejisté a nevyzpytatelné, dodal.

Vinné sklepy Kutná Hora usilují o ekologický přístup, používají například bylinné extrakty k ošetřování rostlin a kolem vinic nechávají zatravněné pásy – biokoridory. Vytvoří tak přirozené prostředí pro škůdce, kteří by jinak napadli révu. Firma za svůj přístup k pěstování vína získala titul Nejlepší sedlák PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců 2017.

Kutnohorští vinaři se snaží produkovat především špičková vína v nejvyšší kvalitě, takzvaná přívlastková, tedy bez doslazování. Znamená to pozdní sběry a pečlivý výběr hroznů.

Na tamních, středně těžkých kamenito-písčitých půdách, se nejlépe daří odrůdám Tramín červený, Müller Thurgau, Rulandské šedé, Chardonnay, Rulandské modré a Svatovavřinecké. Rodinná firma Vinné sklepy Kutná Hora se vinařstvím zabývá od roku 2002.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *