19.10.2001 | 09:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kvalita obilí se dlouhodobě snižuje

Přestože letošní sklizeň obilovin v České republice byla z hlediska výnosu velmi dobrá, podařilo se sklidit pouze něco kolem 600 tisíc tun potravinářské pšenice v nejvyšší kvalitě. Na agrárním fóru pořádaném v rámci veletrhu PRAGAAGRO to řekl tento týden náměstek ministra zemědělství Lubomír Konšel s tím, že zhoršující se kvalita obilí je vývojovým trendem, který může pokračovat i v příštích letech.

Podle Konšela v naší pšenici klesá obsah dusíkatých látek, takže pokud bychom hodnotili pšenici ne z hlediska potravinářského ale z pohledu kvality krmného obilí, dlouhodobě klesá jeho výživná hodnota. Například obsah bílkovin v tuzemském obilí je hluboko pod průměrem srovnatelných států Evropské unie. Důvodem je podle něj nižší péče o výživu rostlin. „Naše půdy žijí z podstaty, což se projevuje snižováním obsahu humusu a živin v půdě, takže klesá i biologická hodnota sklízeného zrna. U pšenice je to problém, naproti tomu nám tato situace naprosto nevadí u sladovnického ječmene,“ dodal. Podle prezidenta Agrární komory ČR Václava Hlaváčka může nižší kvalita letošního obilí ovlivnit v příštím roce výživu i zdravotní stav hospodářských zvířat výživu.
Na současnou cenu obilí na tuzemském trhu měly podle Konšela zásadní vliv dva kroky MZe, tedy nevyhlášení intervenční ceny, za niž bude Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) nakupovat potravinářskou pšenici, a zrušení vývozních licencí na obilí. Podle Hlaváčka tento vliv představoval zvýšení proti loňsku asi 500 korun na tunu. Konšel jednoznačně doporučil pěstitelům, aby nečekali na vyhlášení ceny obilí ze strany SZIF a řekl, že jednou z variant může být, že fond v říjnu nevyhlásí intervenční cenu a ještě nějakou dobu počká. Stát by však zřejmě letos měl nakoupit určité množství pšenice a vytvořit zásoby, a to jednak z důvodu současné světové politické situace a jednak proto, že je v současnosti problém s osevem ozimé pšenice pro příští rok. Připustil ovšem, že v případě příznivého počasí by bylo možné skluz v osevech dohnat, protože jen za posledních dvou týdnů bylo oseto na 400 000 hektarů ploch pšenice. Hlaváček shodně s náměstkem považuje za nutné, aby stát nakoupil dostatečné zásoby obilí a to nejen potravinářské pšenice ale také určitý objem krmného obilí, protože, jak řekl, by se za rok mohlo stát, že budeme muset kromě potravinářské pšenice dovážet také obilí krmné.
K cenám mléka Konšel uvedl, že je proti tomu, aby stát vyhlašoval minimální cenu mléka, a chovatelé by na její zvýšení neměli čekat. Řekl však, že v situaci, kdy se začíná hovořit o nedostatku mléka je vhodná doba na to, aby zemědělci jednali o zvýšení ceny mléka. Nesouhlasí však se skokovým zvyšováním ceny této suroviny. Naproti tomu Hlaváček skokové zvýšení ceny nevylučuje a tvrdí, že by se měla cena mléka pohybovat kolem devíti až 9,50 Kč za litr a za kvalitní hovězí by měl chovatel dostávat až 50 Kč/kg.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down