Kvalita povrchové vody v povodí Moravy se zhoršila

Kvalita povrchové vody v povodí Moravy se ve dvouletí 2018-2019 proti dvouletí 2017-2018 zhoršila, více sledovaných profilů spadlo do horší jakostní třídy. Nejhůře hodnoceným ukazatelem zůstal obsah fosforu, téměř ve všech sledovaných profilech byl zjištěn pesticid. Vyplývá to z ročenky jakosti, kterou včera zveřejnilo Povodí Moravy na svém webu.

Z celkem 331 profilů sledovaných a hodnocených v obou dvouletích se tři zhoršily o dvě jakostní třídy, 54 o jednu jakostní třídu a 252 jich zůstalo beze změny. Zlepšení o jednu jakostní třídu povodí evidovalo u 22 profilů, o dvě se nezlepšil žádný. Celkem je pět tříd jakosti, od neznečištěné vody po velmi silně znečištěnou. Ze 349 hodnocených profilů jich bylo v posledním dvouletí 11 v první jakostní třídě, nejvíce, a to 123, v poslední třídě, voda tedy byla velmi silně znečištěná. "Jako neznečištěná až mírně znečištěná byla ve dvouletí 2018-19 klasifikována povrchová voda na 50 profilech (14 procent). Naopak jako silně až velmi silně znečištěné bylo vyhodnoceno 230 profilů (66 procent). Hodnocení vychází hůře než v minulém dvouletí," stojí v ročence. Tehdy bylo v první a druhé třídě jakosti 18 procent profilů a v posledních dvou 58 procent. Povodí Moravy sledovalo i v letech 2018 a 2019 výskyt pesticidů, a to na 224 profilech. "Téměř na všech těchto profilech byl prokázán alespoň v minimální koncentraci výskyt některého monitorovaného pesticidního ukazatele," stojí v ročence. Hodnoceno následně bylo 138 profilů, u kterých ve většině případů byly naměřené hodnoty na úrovni meze stanovitelnosti analytické metody. V nadpoloviční většině vzorků byly zjištěny pesticidy z přípravků používaných při pěstování kukuřice, ozimé řepky nebo obilovin. "U některých z těchto přípravků bylo v uplynulých letech zrušeno povolení k jejich uvádění na trh v ČR. Povoleno bylo jejich použití do spotřebování zásob. Tyto látky se v povrchových vodách i nadále vyskytují," upozornila ročenka.*

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down