Květnové mrazy vinohradům neuškodily, jen zpomalily růst révy

Chladné květnové počasí, které přineslo i ranní teploty pod bodem mrazu, významněji nepoškodilo vinohrady v České republice. Případné škody byly spíš lokálního charakteru, řekl ředitel Vinařského fondu Jaroslav Machovec.

"Obecně se v mrazových kotlinách objevilo pomrznutí spodních úrovní keřů, na některých místech v Čechách zmrzlo i 30 procent některých keřů," uvedl Machovec.
V žádném případě ale podle něj několik mrazivých rán nezpůsobilo plošné škody, většinu zmrzlých částí dokážou rostliny nahradit. Nižší teploty pouze zpomalily růst révy, zejména ve srovnání s loňským teplým jarem. Potvrzují to i někteří vinohradníci. "Začátek května je typická chladová perioda, která ještě růst vinné révy mírně pozdrží. Jarní mrazíky rostlinám zatím neuškodily," uvedl vinohradnický manažer skupiny Bohemia Sekt Josef Svoboda.
Vinohradům prospívají i květnové deště, které částečně vynahrazují velmi suchý duben. "I když jsme rádi za každou kapku deště, vláhový deficit ani současné srážky nenahradí. Za současné situace srážky nedosáhnou do spodních vrstev půdy," dodal Machovec.
Loňský, velmi teplý a suchý rok nakonec přinesl nadprůměrnou sklizeň hroznů, počasí prospělo hlavně červeným odrůdám.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down